statystyki

ArcelorMittal Poland: Zamiast podwyżek mogą być zwolnienia

autor: Karolina Baca-Pogorzelska30.03.2017, 07:57; Aktualizacja: 30.03.2017, 09:48
Wygaszenie wielkiego pieca w Hucie Katowice uderzy rykoszetem w finanse Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Wygaszenie wielkiego pieca w Hucie Katowice uderzy rykoszetem w finanse Jastrzębskiej Spółki Węglowejźródło: Inne

Konflikt w ArcelorMittal Poland: związkowcy żądają interwencji prokuratora generalnego i repolonizacji hut.

W polskich zakładach hinduskiego potentata wrze od ponad miesiąca. Gdy okazało się, że firma nie zgadza się na żądania płacowe załogi, były pikiety i próby rozmów, na których pojawiła się część związkowców (formalnie w spółce sporu zbiorowego nie ma, więc Mittal wszelkie protesty ocenia jako nielegalne). W miniony piątek negocjacje trwały do północy. Zostały wznowione w poniedziałek. Gdy wydawało się, że porozumienie jest możliwe, we wtorek związkowcy zerwali rozmowy. A związek Sierpień 80 domaga się kontroli prywatyzacji zakładów Mittala przez prokuratora generalnego i coraz głośniej mówi o konieczności repolonizacji hinduskich aktywów w Polsce.

– Zwróciliśmy się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli prywatyzacji polskich zakładów przez ArcelorMittal, wywiązywania się z warunków prywatyzacji oraz bieżącej działalności koncernu w Polsce z uwzględnieniem spraw gospodarczych, finansowych i pracowniczych – wylicza Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80. – Być może należy się zastanowić nad nacjonalizacją i repolonizacją zakładów przejętych przez ArcelorMittal Poland – dodaje.

Mittal kilkanaście lat temu kupił hutnicze aktywa w Polsce będące na skraju bankructwa za 6 mln zł, jednak przejął jednocześnie ich miliardowe długi i zadeklarował inwestycje warte kilka miliardów. Dziś zakup aktywów koncernu przez polskie firmy wydaje się mało realny.

ArcelorMittal Poland ma kłopoty nie tylko w negocjacjach z załogą. Nowe, przygotowywane właśnie unijne prawo ograniczające prawa do emisji dwutlenku węgla uderzy w hutnictwo. Ceny uprawnień będą wyższe, darmowych będzie mniej niż dotychczas – w związku z tym ArcelorMittal Poland rozważa nawet wygaszenie jednego z dwóch wielkich pieców w dawnej Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej (by dalej działać, musi przejść remont, ale spółka na razie nie ryzykuje inwestycji wartej kilkaset milionów). Taka decyzja będzie oznaczała zwolnienia w całym koncernie.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane