Według KE "wszelkie dostępne dane wskazują, że przejście na euro przebiegło dobrze. Obywatele mogą od północy wypłacać euro z bankomatów w całej Słowacji i używać wspólnej waluty, dokonując płatności".

Witając Nowy Rok, w 16. rocznicę swej państwowości (1 stycznia 1993 r.), Słowacy pożegnali się ze swoją walutą - koroną. Słowacja jako 16. kraj UE, pierwsze państwo byłego bloku wschodniego, weszła do strefy euro.

"Pożegnania mogą by też piękne, zgodnie z jedną ze słowackich piosenek. Tak właśnie jest dzisiaj" - cieszył się premier Robert Fico, wypłacając w noc sylwestrową euro z bankomatu specjalnie zainstalowanego na tę okazję w słowackim parlamencie w Bratysławie.

"Euro pomoże Słowacji wziąć udział i skorzystać ze wspólnego wysiłku Europy, by wyjść z obecnego kryzysu gospodarczego" - podkreślił w okolicznościowym oświadczeniu szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

"Euro to coś więcej niż tylko moneta. W tym historycznym dniu Nowego Roku, (przyjmując euro) Słowacja stała się jasnym symbolem politycznego postępu i europejskiej integracji" - dodał.

Kolejne rozszerzenie strefy euro zbiega się z 10-leciem wspólnej waluty. "W tym czasie euro stało się symbolem europejskiej tożsamości i dowiodło, że jest mocnym, stabilizującym czynnikiem na rynkach finansowych zarówno w strefie, jak i poza nią" - dodał ze swej strony unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia.

Dla uczczenia rocznicy kraje strefy euro wyemitują 84 mln okolicznościowych monet o nominale 2 euro.

Według danych KE 60 proc. Słowaków miała w portfelach monety euro już przed jego wprowadzeniem do obiegu w ich kraju - zarówno ze sprzedawanych dużo wcześniej "pakietów startowych" wartości 16,60 euro (500 słowackich koron) jak i dzięki zagranicznym podróżom. 49 proc. miało banknoty euro. 58 proc. Słowaków jest pozytywnie nastawionych do nowej waluty, choć 65 proc. obawia się podwyżek cen.

W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już przed końcem 2008 roku ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach.

KE ocenia, że Słowacy są dobrze poinformowani o przejściu na euro, bo aż 71 proc. daje poprawną odpowiedź na pytanie o długość pozostawania w obiegu korony - dwa tygodnie. Władze liczą zresztą, że już po tygodniu Słowacy pozbędą się ostatnich koron, całkowicie przestawiając się na wspólną walutę.