Operator pocztowy planuje ekspansję na rynku ochroniarskim wartym 8 mld zł. „Przejęcie Konsalnetu przez Chińczyków oznacza najpewniej, że firma zrezygnuje z ochrony delikatniejszych instytucji. Tworzy to dogodną sytuację dla PP, która planuje w przeciągu pięciu lat przejąć 1/5 rynku ochroniarskiego. – zauważa Pawła Bliko z Polskiego Stowarzyszenia Ochroniarzy Polskich.

Od grudnia 2016 r. Poczta ochrania Ministerstwo Cyfryzacji, od lutego bieżącego roku niektóre sądy w woj. Warmińsko-mazurskim, a od marca lotnisko Katowice-Pyrzowice. Z usług operatora korzystają od niedawna także Alior Bank i PKO BP. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że PP rozmawia z kolejnymi portami lotniczymi w całym kraju, ministerstwami i spółkami Skarbu Państwa.

W takiej sytuacji firm ochroniarskie obawiają się utraty kontraktów - głównie z instytucjami państwowymi. Bronią się, uważając, że to one mają niezbędne kompetencje w tej branży. Osoba związana z Pocztą zdradza „Rzeczpospolitej”, że PP kusi ochroniarzy z innych agencji ochrony etatami, wyższym wynagrodzeniem od płacy minimalnej i lepszymi warunkami pracy.

Oprac. MS