statystyki

Ekspansja sieci aptecznych pod znakiem zapytania

autor: Patryk Słowik06.03.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:16
apteka

Ekspansja sieci aptecznych pod znakiem zapytaniaźródło: ShutterStock

Główny inspektor farmaceutyczny wspierany przez samorząd aptekarski pokonał przed WSA w Warszawie dużego rynkowego gracza. Rzecz w tym, że zwycięstwo może być pyrrusowe. I zamiast doprowadzić do ograniczenia wpływów sieci aptecznych na polskim rynku, ułatwi ich rozwój.

W sprawie (dotyczącej dwóch podmiotów, w związku z czym wydano dwa wyroki) skargi do sądu złożyły spółki przejmujące, posiadające zezwolenia na prowadzenie aptek. Przejęły one majątek innych przedsiębiorców. Wystąpiły w związku z tym do inspekcji farmaceutycznej o zmianę zezwolenia na prowadzenie aptek przejętych – tak by można było prowadzić biznes pod nową marką. Inspektorzy jednak odmówili, gdyż przedsiębiorcy przekraczali limit określony w art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne (zgodnie z którym zezwolenia się nie wydaje, jeżeli podmiot ubiegający się jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych).

Sprawy ostatecznie trafiły do sądu. I ten rację przyznał inspekcji, a nie sieciom.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane