statystyki

Ekspansja sieci aptecznych pod znakiem zapytania

autor: Patryk Słowik06.03.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:16
apteka

Ekspansja sieci aptecznych pod znakiem zapytaniaźródło: ShutterStock

Główny inspektor farmaceutyczny wspierany przez samorząd aptekarski pokonał przed WSA w Warszawie dużego rynkowego gracza. Rzecz w tym, że zwycięstwo może być pyrrusowe. I zamiast doprowadzić do ograniczenia wpływów sieci aptecznych na polskim rynku, ułatwi ich rozwój.

W sprawie (dotyczącej dwóch podmiotów, w związku z czym wydano dwa wyroki) skargi do sądu złożyły spółki przejmujące, posiadające zezwolenia na prowadzenie aptek. Przejęły one majątek innych przedsiębiorców. Wystąpiły w związku z tym do inspekcji farmaceutycznej o zmianę zezwolenia na prowadzenie aptek przejętych – tak by można było prowadzić biznes pod nową marką. Inspektorzy jednak odmówili, gdyż przedsiębiorcy przekraczali limit określony w art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne (zgodnie z którym zezwolenia się nie wydaje, jeżeli podmiot ubiegający się jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych).

Sprawy ostatecznie trafiły do sądu. I ten rację przyznał inspekcji, a nie sieciom.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane