Większość Polaków, którzy zdecydowali się wyjechać w okresie świąteczno-noworocznym na zagraniczną wycieczkę, pojedzie do ciepłych krajów, głównie do Egiptu - wynika z informacji zebranych w biurach podróży.

Jak podkreślali przedstawiciele biur podróży, Polacy coraz chętniej spędzają święta Bożego Narodzenia i Sylwestra poza domem.

"Od kilku lat zauważamy, że wzrasta zainteresowanie klientów ofertą wyjazdów w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra" - oceniła Stanisława Cieślak z Orbis Travel.

Wzrost liczby klientów zanotowała również Triada

"Z danych dotyczących sprzedaży samej oferty świątecznej wynika, że sprzedaż w tym roku jest wyższa w porównaniu do sprzedaży tejże oferty w podobnym terminie roku ubiegłego. A jeśli porównamy oferty obejmujące Sylwester, to tu sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym" - zaznaczył dyrektor finansowy Triady Jacek Dąbrowski.

Jak ocenił, największą popularnością wśród klientów biura cieszą się kierunki egzotyczne: Kuba, Meksyk, Sri Lanka oraz (jak co roku) Egipt i Maroko. W następnej kolejności są autokarowe imprezy narciarskie do Włoch.

Na spędzenie świąt i Sylwestra w ciepłym kraju zdecydowało się 65 proc. klientów portalu wakacje.pl. Pozostałe 35 proc. wyjedzie na narty. Jak poinformowała Magdalena Krzywosińska z wakacje.pl, najbardziej popularne, egzotyczne kierunki podróży to: Egipt, Maroko, Kuba oraz Kenia.Wycieczki do ciepłych krajów cieszą się dużą popularnością również wśród klientów Orbis Travel

Jak powiedziała Stanisława Cieślak, wśród klientów Orbis największym zainteresowaniem cieszą się wycieczki do egipskiego kurortu Sharm El Sheikh. Jeśli chodzi o wyjazdy narciarskie, najbardziej popularne są Austria i Słowacja.

Przedstawiciele biur przyznali, że większość Polaków rezerwuje wycieczki z dużym wyprzedzeniem - powodem podejmowania decyzji kilka miesięcy przed wyjazdem jest szeroki wybór ofert oraz rabaty. Większość klientów wakacje.pl, zainteresowanych egzotycznymi podróżami, wybrało ofertę już w sierpniu lub w pierwszych dniach września.

"W tym roku wielu Polaków swoje świąteczne plany zaczęło układać już latem. Z pewnością sprzyjała temu dostępna już pod koniec sierpnia, a więc znacznie wcześniej niż w latach ubiegłych, oferta touroperatorów - obejmująca wypoczynek zarówno w ciepłych, jak i zimowych miejscach. Oferty dostępne w opcji "wcześniej taniej" były nie tylko ciekawe, ale również atrakcyjne cenowo, co ma wielkie znaczenie przy planowaniu wyjazdów dla całej rodziny" - podkreśliła Krzywosińska.