statystyki

Walka ze zmianami klimatu pozwoli Europie zarobić

autor: ef&#269, Maro&#353, ovi&#269, &#35222.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 22.02.2017, 08:08
Jak na ironię, to właśnie w 2016 r. odnieśliśmy największe sukcesy w walce ze zmianą klimatu. Podjęliśmy również dalsze postanowienia wraz z wejściem w życie porozumienia paryskiego i  przedstawieniem pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.

Jak na ironię, to właśnie w 2016 r. odnieśliśmy największe sukcesy w walce ze zmianą klimatu. Podjęliśmy również dalsze postanowienia wraz z wejściem w życie porozumienia paryskiego i przedstawieniem pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.źródło: ShutterStock

Po 300 latach industrializacji społeczeństwo Europy zmierza ku zrównoważonej egzystencji o niewielkim wpływie na środowisko. Od 1990 r. PKB wzrósł o 50 proc., a poziom emisji spadł o 22 proc. W ten sposób skutecznie oddzieliliśmy zanieczyszczenia od wzrostu, dowodząc, że osiągnięcie obu celów jest możliwe bez kompromisów. Co więcej, na całym świecie panuje coraz głębsze przekonanie, że zmiany klimatyczne mogą w przyszłości doprowadzić do kryzysu gorszego od globalnej recesji z 2008 r. Wszak w XXI w. miało miejsce dziewięć z 10 najcieplejszych lat, w tym rekordowy 2016 r .

Jak na ironię, to właśnie w 2016 r. odnieśliśmy największe sukcesy w walce ze zmianą klimatu. Podjęliśmy również dalsze postanowienia wraz z wejściem w życie porozumienia paryskiego i  przedstawieniem pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Pakiet ten zawiera 90 proc. propozycji przedstawionych w strategii ramowej na rzecz stabilnej unii energetycznej z 2015 r. Dlatego moim zdaniem 2016 r. zasługuje na miano roku ogłaszania rozwiązań, a 2017 – roku ich wdrażania. Pakiet nie tylko pozwoli zrealizować cele dotyczące energii i klimatu, lecz także posłuży jako narzędzie do modernizacji struktur przemysłowych i ekonomicznych, która przyniesie korzyści obywatelom. Celem jest zmiana paradygmatu, odejście od centralnych systemów opartych na paliwach kopalnych na rzecz modelu bardziej zdecentralizowanego, niskoemisyjnego, demokratycznego, zróżnicowanego, cyfrowego i   rozproszonego.

Nie chodzi wyłącznie o energię czy walkę ze zmianami klimatu, ale o przekształcenie gospodarki, źródeł wzrostu i dobrobytu. Zwalczanie zmian klimatycznych ma uzasadnienie ekonomiczne. Jeśli staniemy się liderem transformacji ekologicznej, zyskamy nowe możliwości handlowe, dzięki którym będziemy mogli utworzyć nowe, ekologiczne miejsca pracy, jednocześnie modernizując gospodarkę i pomagając uratować planetę. W ciągu 20 lat cyfryzacja postępowała niemal równocześnie z ważnymi zmianami w dziedzinie transportu i odnawialnych źródeł energii. Innowacje te są wyzwaniem dla tradycyjnych modeli biznesowych. Rządy powinny pomagać przedsiębiorstwom we wdrażaniu nowych zrównoważonych technologii i czerpaniu korzyści z wielu przewag komparatywnych, którymi już dysponujemy w Europie.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane