statystyki

Walka ze zmianami klimatu pozwoli Europie zarobić

autor: ef&#269, Maro&#353, ovi&#269, &#35222.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 22.02.2017, 08:08
Jak na ironię, to właśnie w 2016 r. odnieśliśmy największe sukcesy w walce ze zmianą klimatu. Podjęliśmy również dalsze postanowienia wraz z wejściem w życie porozumienia paryskiego i  przedstawieniem pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.

Jak na ironię, to właśnie w 2016 r. odnieśliśmy największe sukcesy w walce ze zmianą klimatu. Podjęliśmy również dalsze postanowienia wraz z wejściem w życie porozumienia paryskiego i przedstawieniem pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.źródło: ShutterStock

Po 300 latach industrializacji społeczeństwo Europy zmierza ku zrównoważonej egzystencji o niewielkim wpływie na środowisko. Od 1990 r. PKB wzrósł o 50 proc., a poziom emisji spadł o 22 proc. W ten sposób skutecznie oddzieliliśmy zanieczyszczenia od wzrostu, dowodząc, że osiągnięcie obu celów jest możliwe bez kompromisów. Co więcej, na całym świecie panuje coraz głębsze przekonanie, że zmiany klimatyczne mogą w przyszłości doprowadzić do kryzysu gorszego od globalnej recesji z 2008 r. Wszak w XXI w. miało miejsce dziewięć z 10 najcieplejszych lat, w tym rekordowy 2016 r .

Jak na ironię, to właśnie w 2016 r. odnieśliśmy największe sukcesy w walce ze zmianą klimatu. Podjęliśmy również dalsze postanowienia wraz z wejściem w życie porozumienia paryskiego i  przedstawieniem pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Pakiet ten zawiera 90 proc. propozycji przedstawionych w strategii ramowej na rzecz stabilnej unii energetycznej z 2015 r. Dlatego moim zdaniem 2016 r. zasługuje na miano roku ogłaszania rozwiązań, a 2017 – roku ich wdrażania. Pakiet nie tylko pozwoli zrealizować cele dotyczące energii i klimatu, lecz także posłuży jako narzędzie do modernizacji struktur przemysłowych i ekonomicznych, która przyniesie korzyści obywatelom. Celem jest zmiana paradygmatu, odejście od centralnych systemów opartych na paliwach kopalnych na rzecz modelu bardziej zdecentralizowanego, niskoemisyjnego, demokratycznego, zróżnicowanego, cyfrowego i   rozproszonego.

Nie chodzi wyłącznie o energię czy walkę ze zmianami klimatu, ale o przekształcenie gospodarki, źródeł wzrostu i dobrobytu. Zwalczanie zmian klimatycznych ma uzasadnienie ekonomiczne. Jeśli staniemy się liderem transformacji ekologicznej, zyskamy nowe możliwości handlowe, dzięki którym będziemy mogli utworzyć nowe, ekologiczne miejsca pracy, jednocześnie modernizując gospodarkę i pomagając uratować planetę. W ciągu 20 lat cyfryzacja postępowała niemal równocześnie z ważnymi zmianami w dziedzinie transportu i odnawialnych źródeł energii. Innowacje te są wyzwaniem dla tradycyjnych modeli biznesowych. Rządy powinny pomagać przedsiębiorstwom we wdrażaniu nowych zrównoważonych technologii i czerpaniu korzyści z wielu przewag komparatywnych, którymi już dysponujemy w Europie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane