Inne

L605 jest urządzeniem wielofunkcyjnym typu 3 w 1 – oferuje ono możliwość drukowania, skanowania oraz kopiowania dokumentów w rozmiarze A4. Model firmy Epson korzysta ze sprawdzonego druku atramentowego, który jak dotąd w ogólnej świadomości nie należał do typu urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników biznesowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, czyli przede wszystkim rewolucyjnemu systemowi ITS, Epson przekonuje, że wady, jakie były przypisywane atramentowi zostały usunięte, a właśnie ten typ drukowania jest obecnie tym najlepszym i przede wszystkim najbardziej ekonomicznym.

Budowa

Epson L605 jest bardzo kompaktowych wymiarów, jak na urządzenie wielofunkcyjne drukujące w kolorze. Zajmuje ono powierzchnię 51,5 na 36 centymetrów. Plastikowa obudowa stanowi zwartą bryłę, do której dołączono niewielkie pudełko z prawej strony – to właśnie w nim znajdują się tusze, autorskie rozwiązanie firmy Epson.

Inne

Z przodu urządzenia znajdziemy stały pojemnik na papier, który jest w stanie pomieścić maksymalnie 150 arkuszy A4 o zwykłej gramaturze do 250g/m2. Bezpośrednio nad nim znajduje się miejsce, w którym lądować będą wszystkie nasze wydruki. Za pomocą standardowego wysuwanego wysięgnika będą one zatrzymywane, aby nie spadły na podłogę po wykonaniu zadania przez urządzenie. Na przednim nachylonym panelu znajdziemy cały zestaw klawiszy służących do obsługi urządzenia, a także monochromatyczny wyświetlacz o przekątnej 5,6 cm.

Wierzchnią warstwę obudowy stanowi klapa skanera, które nie posiada automatycznego podajnika. Z tyłu urządzenia znajdziemy zestaw gniazd: USB, Ethernet, a także gniazdo zasilające.

Inne

Obsługa, sposoby przesyłania danych

Obsługę urządzenia zapewnia cały zestaw klawiszy znajdujących się na obudowie urządzenia, a także oczywiście zestaw dołączonych na płycie CD aplikacji. Wykonanie jakiejkolwiek czynności przy pomocy klawiszy i ekranu na urządzeniu jest bajecznie proste. W prosty sposób za pomocą strzałek możemy przełączać się pomiędzy zadaniami – drukiem, kopiowaniem i skanowaniem. System dostarcza w bardzo szybki sposób (zaledwie parę kliknięć) dostęp do całej gamy ustawień – rodzaju papieru, rozdzielczości druku, trybów skanowania i innych podobnych preferencji. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny element do uzyskania płynnej pracy w biurze, ponieważ wiele osób (szczególnie starszych) miewa trudności z poruszaniem się wewnątrz systemów różnego rodzaju urządzeń. W tym przypadku żadnych problemów być nie powinno.

Przesyłanie zadań do urządzenia L605 w celu wykonania druku może odbywać się za pomocą wielu dróg – zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Tradycyjnym sposobem przesyłania plików pomiędzy urządzeniem MFP, a komputerem jest połączenie przewodem ze złączem USB. Jest to najprostsze rozwiązanie w momencie, gdy z drukarki ma korzystać tylko jeden komputer. W przypadku, gdy drukarka ma być dostępna dla grupy różnego rodzaju komputerów, urządzeń mobilnych, czy serwerów lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie MFP do sieci. Uczynić to możemy za pomocą przewodu Ethernet (wtedy drukarka automatycznie stanie się widoczna w sieci – trzeba ją będzie jedynie dodać do urządzeń widocznych w komputerze), a także za pomocą WLAN. We wszystkich sposobach połączenie z drukarką ułatwi nam oprogramowanie dostarczone przez producenta.

Samo podłączenie drukarki do sieci Wi-Fi jest równie proste, co jej codzienna obsługa. Wystarczy podążać za krokami wyświetlanymi przez ekran urządzenia – wybrać odpowiednią sieć, wpisać hasło i to praktycznie tyle – możemy drukować bezprzewodowo!

Inne

Gdy drukarka będzie połączona z siecią, otworzą się przed nami kolejne sposoby komunikacji. Epson L605 może zostać udostępniona w usłudze Google Cloud Print, a także Air Print firmy Apple. Dzięki obydwu tym funkcjom możemy wydrukować plik z jakiegokolwiek miejsca na świecie – wystarczy, że urządzenie będzie włączone i podłączone do sieci. Równie prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z autorskiej aplikacji Epson Connect. Dzięki niej bezproblemowo można drukować pliki bezpośrednio z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów), a także poprzez przesłanie emaila na indywidualny adres wygenerowany dla drukarki.

Równie przydatną funkcją jest Wi-Fi Direct. Dzięki niej drukarka będzie mogła odbierać i wysyłać pliki bezprzewodowo nawet bez podłączenia do Internetu. Całość działa podobnie do komunikacji Bluetooth – wystarczy przesłać odpowiedni plik do drukarki, a zostanie on natychmiast wydrukowany.

Jakość i szybkość druku

Najważniejszą cechą każdej drukarki, oprócz samej ekonomii, jest jakość oraz szybkość druku. Jak w tych aspektach spisuje się L605? Naprawdę bardzo dobrze!

Zacznijmy od technologii zastosowanej w drukarce firmy Epson. Za drukowanie odpowiada głowica Micro Piezo działająca w rozdzielczości 1200 dpi. Działając razem z oryginalnymi materiałami , urządzenie jest w stanie dostarczyć wydruki wysokiej jakości.

Urządzenie wielofunkcyjne jest w stanie drukować z prędkością do 33 stron monochromatycznych na minutę oraz 20 str./min. w kolorze – obydwie te wartości uzyskiwane są w trybie szybkiego druku. W testach zgodnie z normą ISO/IEC 24734 wartości te spadają do odpowiednio 13,7 str./min. i 7,3 str./min. Szybkość druku dwustronnego jest mniej więcej dwukrotnie niższa – oznacza to, że proces obracania strony jest praktycznie pomijalny. W naszych testach wartości druku w trybie szybkim (szkicu) były jedynie odrobinę niższe – wyniosły odpowiednio 27 str./min. oraz 16 str./min. Epson L605 nie jest zatem demonem prędkości, jednak zdecydowanie nie możemy powiedzieć, że druk jest powolny.

Epson L605 jest w stanie drukować w trzech trybach dokładności: szybkim (szkic), standardowym oraz wysokiej jakości. Porównanie tych trzech trybów możecie zobaczyć na poniższej fotografii. Choć druk szybki daje bardzo mierne rezultaty, jeśli chodzi o dokładność elementów oraz pokrycie tuszem, to skrócenie czasu druku jest zdecydowanie odczuwalne. W trybie standardowym jakość wydruku jest już naprawdę dobra, a różnica pomiędzy tym, a trybem najdokładniejszym nie jest już tak mocno zauważalna. W użytkowaniu biurowym najbardziej odpowiednim rozwiązaniem byłby druk standardowy, ponieważ pozwala on na oszczędzanie tuszu, a także na wydrukowanie materiałów wyraźnych i trwałych.

Inne

Trwałość jest zaletą, która jak dotąd nie była kojarzona z drukiem atramentowym. W przeszłości praktycznie żadne przedsiębiorstwa nie korzystały z urządzeń tego typu m.in. ze względu na fakt, że wydruki takie nie nadawały się do archiwizacji – traciły one na jakości z biegiem czasu. Dzięki pewnej zmianie technologicznej wprowadzonej przez firmę Epson, sprawa wygląda teraz inaczej.

W L605 mamy do czynienia z tzw. systemem ITS, charakteryzującym się dwoma rodzajami atramentu – czarny jest stworzony na podstawie pigmentu, który zapewnia dobre pokrycie kartki, jest wodoodporny, a przede wszystkim nie traci na jakości z biegiem czasu. Wkłady kolorowe są już standardowymi tuszami wodnymi, które potrzebują chwili na wyschnięcie bezpośrednio po wydruku (szczególnie przy dużym pokryciu strony). Zastosowane rozwiązanie pozwala na używanie drukarki atramentowej jako podstawy archiwizacji przy bardzo niskich kosztach wydruku kolorowego.

Inne

Drukowanie sporych, kolorowych fotografii na urządzeniu L605 jest bardzo dokładne, lecz charakterystycznie dla atramentu powolne. Jeżeli chcemy wydrukować zdjęcie zajmujące całą kartkę A4 w trybie dokładnym, musimy poczekać na nią ponad minutę. Czekać jednak jak najbardziej warto – zdjęcia posiadają dobrze wyważone kolory i pomimo faktu, że nie są one tak nasycone, jak w wydrukach tworzonych przez niektóre podobne cenowo modele laserowe, na jakość nie można narzekać. Nie ma tutaj mowy o śladach zostawianych przez dyszę, które zdarzają się w urządzeniach o niższych cenach. Nie zobaczymy także zjawiska przesunięcia niektórych wierszy, które mogą zepsuć każdy wydruk. Dbając odpowiednio o urządzenie (m.in. poprzez okresowe wykonywanie czyszczenia dyszy) jakość wydruków przez cały czas powinna pozostać na równie wysokim poziomie. Jedynym mankamentem, którego wciąż nie udało się pokonać producentowi jest fakt, że zaraz po wydrukowaniu strony o szczególnie dużym pokryciu bywają wilgotne i jest to charakterystyczne zjawisko dla drukarek atramentowych. By móc dalej używać wydruki, trzeba odczekać niedługą chwilę.

Inne

Urządzenie zostało wyposażone w automatyczny tryb drukowania dwustronnego. Funkcja ta spisuje się bez zarzutów. Każde zadanie było wykonywane bez problemów, a przede wszystkim szybko. Wydrukowanie kolorowego pliku po obu stronach arkusza zajęło niecałe dziesięć sekund, licząc od rozpoczęcia zadania w komputerze. Ani razu nie wystąpił także żaden problem z obrotem arkusza, czy zaklinowaniem się kartki w jakimkolwiek miejscu.

Skanowanie i kopiowanie

Epson L605 został wyposażony w skaner typu CIS o wysokiej rozdzielczości pracy wynoszącej 1200 dpi. Co prawda choć w obecnych czasach z powodu dużej wagi plików oraz niewielkiej szybkościrzadko stosuje się skanowanie o wyższej rozdzielczości niż 300 dpi, to dobrze, że Epson zdecydował się na zamontowanie tak dokładnego podzespołu.

Inne

W urządzeniu możliwe jest jedynie ręcznie skanowanie dokumentów z obydwu stron, jako że nie zostało one wyposażone w podajnik automatyczny. Szybkość wykonywania kopii i skanów z tego powodu znacząco spada. Jeśli zatem wykonywanie kopii ma duże znaczenie w pracy, warto zainteresować się bliźniaczym urządzeniem wyposażonym w ten element – modelem L655. Pomimo konieczności ręcznego obracania strony, urządzenie posiada specjalne tryby, które pozwolą na wykonanie dwustronnej kopii lub druk dwóch osobnych dokumentów na jednej kartce.

Sama jakość wykonanych obrazów stoi na dobrym poziomie. Każdy szczegół jest idealnie wyraźny, nawet po powiększeniu obrazu do 100%. Poprawy wymaga za to odwzorowanie kolorów – choć w około 90% przypadków jest one prawidłowe, to czasem kolor potrafi nieznacznie odbiegać od tego, jaki znajduje się na oryginale. Rzutuje to oczywiście zarówno na jakość kolorowych skanów, jak i kopii. Z pewnością ten element jest jednak łatwy do naprawienia, więc nie jest to poważny problem.

Ekonomia

W firmie, w której drukowanie setek dokumentów to codzienność, ekonomia druku to sprawa pierwszorzędna. Nawet posiadając działalność jednoosobową oszczędności, jakie może dostarczyć ergonomiczna drukarka potrafią mieć znaczenie. A właśnie L605 pod względem oszczędności naprawdę nie ma sobie równych.

System ITS zastosowany w tym modelu posiada same zalety. Oprócz tego, że tak jak wspomniałem, oferuje naprawdę dobrą jakość druku to korzystanie z niego jest przede wszystkim szalenie tanie. Używając oryginalnych materiałów eksploatacyjnych koszt wydrukowania jednej strony A4 w trybie mono kształtuje się na poziomie poniżej 1 grosza! Koszt wydrukowania strony kolorowej jest równie niski – poniżej 2 groszy. Takimi wartościami nie może pochwalić się praktycznie żadne inne urządzenie (spoza marki Epson) – nawet te najdroższe, nastawione na „nieustanną” pracę.

Już razem z urządzeniem każdy klient otrzymuje dwa zestawy tuszów, które powinny wystarczyć na wydrukowanie maksymalnie 11000 stron. Kolejna buteleczka czarnego atramentu kosztuje niecałe 60 złotych (6000 stron), a każdy z trzech kolorów około 28 złotych (do 6500 stron). Co ciekawe, ceny materiałów eksploatacyjnych są tak niskie, że próżno szukać na rynku zamienników.

Inne

Zaletą systemu ITS jest także niesamowita łatwość uzupełniania atramentu. Jeśli drukarka poinformuje nas, że któryś z tuszów się kończy, jedyną rzeczą, jaką trzeba będzie zrobić będzie napełnienie jednego ze zbiorników za pomocą butelki z atramentem. Jest to rozwiązanie proste i bardzo wygodne. Oznacza ono koniec „brudzenia się” kartridżami i brak obaw o to, że coś zepsujemy w czasie wymiany.

Na model L605 firma Epson udziela rocznej gwarancji lub na 50000 stron wydruków. Rejestrując urządzenie na stronie producenta gwarancja może zostać rozszerzona aż do trzech lat. Taka obsługa po zakupie z pewnością może okazać się przydatna, jeśli w czasie użytkowania jeden z podzespołów okazał się być felerny.

Podsumowanie

Epson L605 to urządzenie, które wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla niewielkich biur, w których często (choć nie w ogromnych ilościach) drukuje się zarówno w czerni i bieli, jak i w kolorze. Minimalne wręcz koszty eksploatacyjne sprawiają, że na rynku nie znajdziemy obecnie bardziej opłacalnych rozwiązań. Na pochwałę zasługuje jakość wydruku, która stoi na wysokim poziomie nawet pomimo faktu, że zastosowane zostały tutaj kolorowe tusze wodne.

Trzeba mieć świadomość, że testowane urządzenie wielofunkcyjne nie jest stworzone dla użytkowników drukujących dziesiątki tysięcy stron miesięcznie. W takiej sytuacji konieczność częstego napełniania zbiorników na atrament i uzupełniania papieru mogłaby stać się sporym problemem. W większych biurach z pewnością lepiej sprawdzą się modele z wyższej półki, dostosowane do większych przebiegów.

L605 kosztuje około 1300 złotych. Jest to cena odrobinę wyższa od konkurencyjnych atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych. W przypadku urządzeń firmy Epson wyposażonych w system ITS trzeba mieć jednak świadomość, że złotówki, które początkowo „stracimy” na zakupie, będą mogły zwrócić się w czasie użytkowania w zaledwie parę miesięcy.

Model firmy Epson udowadnia, że monopol urządzeń laserowych w biurach powoli może dobiegać końca. W chwili, gdy wydruki atramentowe stały się równie trwałe, na tyle by stosować je do archiwizacji, a koszty takiego druku zostały obniżone do absolutnego minimum, warto przemyśleć sprawę i zastanowić się, czy „pójście w atrament” nie będzie najbardziej rozsądnym wyjściem w niewielkim biznesie.

Zalety: Wady:
-kompaktowe rozmiary -niedokładne odwzorowanie kolorów przez skaner
-dobra jakość druku mono i w kolorze
-sporo możliwości przesyłania plików
-niebywale tania eksploatacja
-łatwy sposób uzupełniania poziom tuszu

*Wszystkie zdjęcia pochodzą z : www.conowego.pl