Wzrost gospodarczy w tym roku nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny i będzie oparty o inwestycje - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki.

"Jestem bardzo zadowolony z tego, że idziemy w bardzo dobrym kierunku i wzrost gospodarczy w tym roku (...) nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny i będzie oparty też bardzo mocno o inwestycje" - powiedział Morawiecki.

Według wicepremiera Główny Urząd Statystyczny we wtorek opublikował bardzo dobre wyniki, zwłaszcza w kontekście całej Europy Środkowej. "Jak popatrzymy sobie na Litwę, Łotwę, Czechy, Słowację, Węgry (...) mamy jeden z najlepszych wyników w Europie" - podkreślił.

"Jestem bardzo zadowolony, bo jeszcze niedawno mówiłem o tzw. minicyklu koniunkturalnym (...). Dokładnie po trzech-czterech miesiącach się to sprawdza i już jesteśmy na bardzo mocnej krzywej odbicia w górę" - podkreślił.

"Wzmacniamy ten komponent, ten agregat, tę część PKB, na której nam bardzo zależy, czyli inwestycje, w tym inwestycje infrastrukturalne, inwestycje z udziałem samorządów" - mówił.

"Mocno idziemy do przodu, więc tutaj wzrost gospodarczy idzie w bardzo właściwym kierunku" - dodał.

Jak wyjaśnił, po osłabieniu inwestycji w ubiegłym roku, już w czwartym kwartale 2016 r. nastąpił wzrost, w pierwszym kwartale 2017 jest coraz lepiej, a wskaźnik PMI jest najlepszy od dwóch lat.

We wtorek we wstępnym szacunku GUS podał, że PKB w 2016 r. liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,8 proc., wobec wzrostu w wysokości 3,9 proc. w 2015 r.

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu wzrósł do 54,8 pkt. z 54,3 pkt. w grudniu i wobec prognozy 54,1 pkt. - podał Markit, który bada koniunkturę. Z badania wynika, że w styczniu tempo wzrostu wielkości produkcji w sektorze przemysłowym przyspieszyło trzeci miesiąc z rzędu i było najszybsze od lutego 2014.