Bezpieczeństwo firmowych danych jest równie ważne jak szybkość ich przesyłania, łatwy dostęp do informacji czy niezawodność połączenia sieciowego. Ochrony przed działalnością cyberprzestępców potrzebują najbardziej przedsiębiorcy, którzy stają się głównym celem ataków hakerów.

Ubiegłoroczna edycja międzynarodowego raportu firmy analitycznej PwC, pt. „Światowy Stan Bezpieczeństwa Informacji 2016”, wykazała, że liczba stwierdzonych przypadków naruszenia bezpieczeństwa informacji wzrosła w ciągu roku globalnie o 38 proc, a w Polsce niemal o połowę (46 proc.) Jak pokazują analizy PwC, najbardziej narażone na ataki hakerów są małe i średnie firmy. Spośród grona ankietowanych przedsiębiorstw z tej grupy, prawie trzy czwarte doświadczyło w badanym okresie zjawisk związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa danych.

Przybywa zagrożeń

Z ubiegłorocznej edycji raportu „Nadużycia w sektorze finansowym”, badania realizowanego od 2009 roku przez firmę EY oraz Konferencję Przedsiębiorców Finansowych, wynika, że największym zagrożeniem jest dziś wzrost liczby ataków hakerów oraz działalność cyberprzestępców. W 2015 roku liczba instytucji finansowych, które spotkały się z przypadkami ataków, wzrosła z 18 proc. aż do 37 proc. Z kolei według opublikowanego w 2016 roku raportu Intela pt. „Bezpieczeństwo IT w dużych firmach w Polsce 2016”, w ciągu 6 miesięcy poprzedzających badanie ponad jedna czwarta ankietowanych firm doświadczyła naruszenia bezpieczeństwa IT. Jego przyczyną były ataki złośliwego oprogramowania, wyciek danych oraz sytuacje, w których dostęp do informacji miały nieuprawnione osoby.

Dlatego niemal połowa firm, zapytanych przez ankieterów Intela o wydatki na ochronę sieci, zadeklarowała, że w najbliższym czasie zamierza je zwiększyć. Na szczęście na rynku usług bezpieczeństwa IT pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, takich jak zapory sieciowe nowej generacji (Next Generation Firewall) i wielofunkcyjne zapory (Unified Threat Management). Stosowanie tego typu narzędzi jest o tyle istotne, że mapa zagrożeń wciąż się zmienia. W rzeczywistości rozwiązań chmurowych, urządzeń mobilnych, Internetu rzeczy, hybrydowych baz danych, systemy cyberbezpieczeństwa muszą bowiem zapewnić przedsiębiorstwom ochronę w wielu wymiarach funkcjonowania sieci.

Mobile w sieci firmowej

Ważna sprawą jest obecnie konieczność zagwarantowania właściwej ochrony urządzeniom mobilnym. Takie informacje wynikają również z analizy raportu firmy Check Point Software, pt. „2016 Security Report”. Tym bardziej że coraz więcej połączeń w sieciach firmowych wykonuje się ze smartfonów i tabletów, które niekoniecznie wykorzystywane są przez pracowników wyłącznie do celów służbowych. Firmy coraz częściej akceptują także model BYOD (Bring Your Own Device), co utrudnia potem zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sieci.

– Usługa internetowa nie będzie w pełni atrakcyjna dla klienta, jeżeli jego dane na urządzeniach mobilnych oraz stacjonarnych nie będą dostatecznie chronione przed złośliwym oprogramowaniem – mówi Mariusz Kasprzak z UPC. – Dlatego w kwestii Pakietów Bezpieczeństwa danych współpracujemy z renomowaną firmą F-Secure. Specjalna wersja aplikacji „Internet Security” na urządzenia mobilne umożliwia bezpiecznie surfowanie po Internecie, ochronę tożsamości w sieci, blokadę połączeń i wiadomości SMS/MMS, usługę lokalizacji urządzenia oraz antywirus. Z kolei wersja na komputery stacjonarne nie tylko zapewnia ochronę przed wirusami i robakami, ale także pomaga eliminować SPAM i blokować niebezpieczne programy przed ich ingerencją w system.
Dla średnich i dużych firm, UPC Biznes wprowadziło z kolei niedawno nową usługę Anty DDoS, realizowaną w oparciu o platformę firmy Arbor, która ma zapewnić klientom skuteczną ochronę przed zagrożeniem związanym z rozproszonymi atakami typu Distributed Denial of Service (DDoS) – dodaje Kasprzak.

Mapa zagrożeń związanych z firmowymi danymi stale się zmienia. Globalne badania międzynarodowych liderów z branży IT potwierdzają przy tym, że działalność cyberprzestępców intensyfikuje się, a sieci firmowe stają się dla nich celem numer jeden. Przybywa również głośnych incydentów związanych z udanymi atakami hakerów, takich jak sprawa portalu randkowego Ashley Madison, czy też aktualne rewelacje dotyczące wpływu hakerów na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze bardziej narażone na niebezpieczeństwo są firmy sektora MŚP, które nie pozostają jednak w tej walce bezbronne. Liderzy bezpieczeństwa IT oraz dostawcy usług internetowych oferują bowiem swoim klientom coraz bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa.