Na początku przyszłego tygodnia do sklepów Auchan wejdą kontrolerzy PIP. Potem odwiedzą markety innych sieci. Przypomnijmy: kontrole zarządziła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, po doniesieniach DGP o zmuszaniu pracowników francuskiej sieci do składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu „Rodzina 500 plus” pod groźbą zwolnienia z pracy.
– Czekamy tylko na oficjalne pismo w tej sprawie. Będzie dla nas zielonym światłem do podjęcia czynności. Nastąpi to niemal od razu po wpłynięciu dokumentu. Przygotowania do kontroli już trwają. Pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymaliśmy ustne powiadomienie z centrali o konieczności ich przeprowadzenia – tłumaczy Wojciech Szota z okręgowej inspekcji pracy w Bydgoszczy.
Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy, zaznacza, że pisemna dyspozycja zostanie dziś skierowana do okręgowych inspekcji.
Pracownicy Auchan w kontrolach upatrują szansy na poprawę swojej sytuacji. Jak donoszą, przypadków łamania ich praw jest więcej.
– Obawiamy się tylko, że nie wszystkie nieprawidłowości zostaną ujawnione. Najlepsze efekty przynoszą niezapowiedziane inspekcje urzędników. Tymczasem o zbliżającym się przeglądzie warunków pracy Auchan wie od kilku dni – mówi przedstawiciel NSZZ „Solidarność” działającego przy Auchan.
W Głównym Inspektoracie Pracy usłyszeliśmy, że prawidłowość pobierania oświadczeń w sprawie 500 plus może być tylko punktem wyjścia do weryfikacji przestrzegania przepisów prawa pracy w tej sieci. Co więcej, kontrole w zakresie bezpieczeństwa pracy, legalności zatrudnienia i prawnej ochrony pracy odbędą się też w innych sieciach super- i hipermarketów. Według wstępnych szacunków GIP w 2016 r. skontrolowanych zostało 159 sklepów wielkopowierzchniowych. To o 7 proc. więcej niż w 2015 r. W porównaniu z 2014 r. wzrost nastąpił natomiast o prawie 45 proc. W tym roku można oczekiwać kolejnego wzrostu. Jak wynika z naszych ustaleń, inspektorzy pracy mają zbadać wszystkie placówki sieci Auchan. Jest ich w Polsce ponad 70.
Nie oznacza to, że odpuszczą mniejszym sklepom. One też będą, jak co roku, poddawane weryfikacji. Szczególnie że jak usłyszeliśmy od rzecznika GIP, to w nich w największym stopniu ujawniane jest łamanie praw pracowników.
– Z reguły najlepiej kontrole wypadają w sieciach istniejących na polskim rynku od wielu lat. Te firmy wielokrotnie były przez nas sprawdzane, stąd jest w nich mniej nieprawidłowości – komentuje Danuta Rutkowska.
Auchan nie odpowiedział na nasze pytanie w sprawie kontroli.