UOKiK po stronie klientów Volkswagena

autor: Jakub Styczyński, Aleksandra Gruszczyńska23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 08:28
W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że Vera Jourová, komisarz Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, wystąpiła do grup i organów konsumenckich państw członkowskich w celu wspólnego wywarcia presji na niemiecki koncern motoryzacyjny

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że Vera Jourová, komisarz Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, wystąpiła do grup i organów konsumenckich państw członkowskich w celu wspólnego wywarcia presji na niemiecki koncern motoryzacyjnyźródło: ShutterStock

Poszkodowani przez koncern domagają się po 30 tys. zł. Wkrótce do sądów trafią indywidualne pozwy. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG – STOP VW od kilku miesięcy współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie afery spalinowej.

– Przekazaliśmy im kilkaset stron dokumentów, opinii prawnych oraz informacji prasowych. Na bieżąco przekazujemy kolejne informacje – mówi DGP Jędrzej Chmielewski, prezes STOP VW.

Pierwsze efekty są już widoczne. Chociaż do tej pory eksperci byli bardzo sceptyczni, to jednak UOKiK zdecydował się wszcząć postępowanie przeciwko koncernowi motoryzacyjnemu z Wolfsburga.

– Przeanalizowane przez nas reklamy, oferty i dokumentacja zawierały informacje podkreślające ekologiczne walory samochodów grupy Volkswagen. Wskazywały, że emitowane przez nie ilości szkodliwych substancji mieszczą się w limitach normy Euro 5 – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W ocenie prezesa Niechciała informacje podawane przez koncern mogły wprowadzać konsumentów w błąd, przez co mieli ograniczoną możliwość podjęcia świadomej decyzji o zakupie. Według Urzędu, działania koncernu mogą wiązać się m.in. z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, przestrzeganiem norm środowiskowych oraz technicznych. Afera spalinowa dotyczy samochodów marek VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane