Po zmianie prawa Polacy masowo wycinają drzewa. Drwale mają pełne ręce roboty

autor: Marek Chądzyński20.01.2017, 07:12; Aktualizacja: 20.01.2017, 07:18
Nowe prawo znosi obowiązek uzyskania zgody na wycinkę drzew na działkach należących do prywatnych właścicieli.

Nowe prawo znosi obowiązek uzyskania zgody na wycinkę drzew na działkach należących do prywatnych właścicieli.źródło: ShutterStock

Od początku roku prywatni właściciele działek mogą bez żadnych pozwoleń wycinać rosnące na nich drzewa. To efekt liberalizacji prawa o ochronie przyrody. Ministerstwo Ochrony Środowiska przymierzało się do niej przez kilka miesięcy, w połowie 2016 roku opublikowało projekt. Ale wersję ustawy, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia ostatecznie przygotowali posłowie. Autorzy chcieli uproszczenia procedur podnosząc, że wcześniej obowiązujące prawo było nadmiernie restrykcyjne, zbyt głęboko ingerowało we własność prywatną, a przez przewlekłość procedur mogło blokować inwestycje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

 • sas(2018-03-31 19:28) Zgłoś naruszenie 00

  to fakt gdzie nie spojrzeć powalone drzewa chwila swobody i trach niema drzew co będzie za parę lat smutne. "człowiek jest rakiem tej ziemi"

  Odpowiedz
 • Paweł(2017-03-29 14:50) Zgłoś naruszenie 00

  zobaczymy jak zamiast lasów , będą same pola . Deweloperki posmarowali

  Odpowiedz
 • BARBARA(2017-03-01 08:52) Zgłoś naruszenie 40

  PLAKAC MI SIE CHCE KIEDY WIDZE ILE MOIM MIESCIE ZOSTALO WYCIETYCH DRZEW DAWALY TLEN A TERAZ TYLKO PNIE STERCZA I WSZEDZIE LEZA TROTY,KOMU PRZESKADZALY PIEKNE DRZEWA ,PAMIETAJCIE O OGRODACH PRZECIEZ STAMTAD PRZYSZLISCIE.......TERAZ TYLKO BETON

  Odpowiedz
 • bc(2017-02-24 13:00) Zgłoś naruszenie 30

  Może należałoby podać także statystykę ile drzew kupili prywatni obywatele do zasadzenia. Jaki będzie bilans zysków i strat. Nie można zatrzymać czasu i nie kasować starych drzew bo działki prywatne to nie rezerwaty. Pilnujmy aby nie skasowali ogródków działkowych w miastach.

  Odpowiedz
 • piszący głupoty2 ?(2017-02-20 10:54) Zgłoś naruszenie 30

  Głosowałem na PIS ale przez ministra Szyszko zmieniłem orientację polityczną .W tak szybko postępującej zmianie klimatu każde drzewo powinno być na wagę złota i wycięcie drzew wyłącznie w szczególnych warunkach i pod kontrolą . Drzewa liściaste produkują tlen i pobierają dwutlenek węgla ale widocznie ministrowi uleciało to z głowy . Szyszko to jest szkodnik który zezwolił na wycinanie drzew dla deweloperów i z różnych powodów min. dla kaprysu ,widzimisię , wolności .W tym inne błahe powodu jak opady liści i ich zbieranie lub komuś po wielu zaczęło drzewo przeszkadzać lub zwierzątko które tam się chroniło . Szyszko dał się poznać jako zawzięty obrońca miejscowej gawiedzi i krzykaczy którzy mówili do kamery ,że jakieś owady ,płazy nie będą decydować gdzie ma droga być budowana. Dzięki obrońcom przyrody i drzew jednak trasa drogi mogła ominąć Dolinę Rospudy i ją zbudowano wbrew ministrowi .Szyszko został ponownie wybrany i nosi w internecie miano dewastatora przyrody i szkodnika drzew . *Wreszcie właściciel jest właścicielem*= to twierdzenie abderyty i nie myślącego logicznie dalekowzrocznie . Dla dzieci i przyszłych pokoleń zmiana klimatu będzie bardziej odczuwalna dlatego teraz trzeba zabronić wycinania drzew bez opamiętania czy z głupoty.* Przecież nie wytną wszystkich drzew , spokojnie* - ktoś ograniczony umysłowo tak wypowiada się tylko nie zastanawia się ,że drzewa są wycinane bardziej i więcej i dlaczego ?

  Odpowiedz
 • Bigmuzzy (2017-02-14 16:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wycinajmy drzew, bo jeszcze zostaniemy partyzantami.

  Odpowiedz
 • kliw(2017-01-24 15:08) Zgłoś naruszenie 80

  Urzędnicy i ekolodzy lamentują gdy wycinane jest pojedyncze drzewo często posadzone przez właściciela.Ci sami urzędnicy i ekolodzy nie widzą lub udają,że nie widzą co przez okrągły rok dzieje się w Lasach Państwowych.Od wiosny do wiosny w tych lasach jęczą piły .Drwale nie patrzą na wiek,gatunek,średnicę,porę roku-tną jak leci,do ostatniej sztuki na obszarze wyznaczonym przez pracowników Lasów Państwowych,którzy stosują zasadę:jest kupiec trzeba ciąć puki jest co.Po zalesieniu tak zdewastowanego terenu następna taka okazja nadarzy się po kilkudziesięciu latach.

  Odpowiedz
 • Grześ(2017-01-24 08:12) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież nikt ot tak nie wycina drzewaenie . Musi być jakieś uzasadnie . A urzędnicy lamnentują bo odebrano im zabawkę w postaci kar i nakładania grzywien . Toż to ograniczenie rangi urzędnika .

  Odpowiedz
 • Cat(2017-01-21 16:43) Zgłoś naruszenie 82

  Bzdury i brednie dziennikarzyny

  Odpowiedz
 • Elżbieta Flisak, Opole(2017-01-21 11:36) Zgłoś naruszenie 76

  Po co nazywać to "Polakami"? Na jakiej podstawie? Polak zrobiłby coś takiego Polsce?! To jest tak samo mylne określenie jak "wypadek samochodowy" polegający na rozjechaniu sprawnym autem człowieka na pasach. To jest obraźliwe wobec prawdziwych Polaków, którzy "na wyrost" nie tknęliby palcem niczego, co jest potrzebne innym Polakom do biologicznego przetrwania - czyli resztek zieleni w miastach już ogołoconych z zieleni w przestrzeni wspólnej. Tyle się o tym mówi, co zrobiły z naszym zdrowiem zarządy dróg, że jedyna nadzieja w zachowaniu zieleni przy domach - i nic nie pomaga!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sosna(2017-01-21 09:53) Zgłoś naruszenie 147

  Dziś każdy ma szansę posadzić drzewko na swoim własnym terenie i ma takie samo prawo o jego usunięciu i tak powinno być. Każdy kto ma odmienne zdanie niech nasadzi drzewek na nieużytkach za zgodą ich właścicieli lub zrobi sobie mini ogródek na balkonie ,i wszyscy będą zadowoleni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nop(2017-01-21 02:09) Zgłoś naruszenie 1413

  Wycinajcie,wycinajcie,a prędzej i częściej będziecie zdychać na nowotwory,choroby płuc i układu krążenia:debile!

  Odpowiedz
 • nikon(2017-01-20 17:17) Zgłoś naruszenie 2811

  Tytuł artykułu można śmiało nominować jako bzdurę dnia, a może nawet tygodnia. Autor jest oderwany od rzeczywistości. Przecież nikt nie ma lasu na podwórku, tylko pojedyncze drzewa. Ja mam raptem 2 drzewa które rosną koło linii energetycznej i wcześniej czy później i tak je muszę wyciąć. Tyle,że teraz zrobię to bez pozwolenie bo rośnie na mojej działce. I tak powinno być od dawna, jest w końcu normalność. Ale niektórzy nie doczytają, nie rozumieją prawa i piszą głupoty aby tylko zaistnieć.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-01-20 16:41) Zgłoś naruszenie 208

  I prawidłowo. W Polsce jest taka szybka zmiana przepisów, że nie wiadomo do kiedy to będzie obowiązywało i kiedy następna zmiana w tym zakresie.

  Odpowiedz
 • polko(2017-01-20 14:17) Zgłoś naruszenie 3510

  ja się bardzo cieszę, chociaż nic jeszcze nie wyciąłem, wreszcie prawo własności jest prawem własności....

  Odpowiedz
 • populista(2017-01-20 11:23) Zgłoś naruszenie 1014

  Ktoś liczy na rozsądek i rozwagę... ? Czy może na sumienie i poszanowanie przywilejów wolności ? W tłumie zawsze jest choćby jedna łajza która pociągnie za sobą wahających się a ci pociągną tych którzy poczują się usprawiedliwieni zachowaniem reszty !!! Zarządzam ludźmi długo i wiem że jak nie założysz kagańca na pysk, choćby luźnego to po tobie. Ustawę napisali naiwniacy lub ci którzy mają pomysł jak ją legalnie obejść.

  Odpowiedz
 • PO(2017-01-20 11:04) Zgłoś naruszenie 1925

  Gdzie masowo, masowo to wy niemieckie psy Niemcy wycinacie i wywozicie drzewa z Polski

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-20 10:56) Zgłoś naruszenie 4919

  Samorządowcy są zrozpaczeni, bo odebrano im zabawkę która uzasadnia ich istnienie, a ponadto odebrano im możliwość nakładania haraczu na obywateli pragnących wyciąć SWOJE drzewo. A w ogóle najlepiej zapoznać się z treścią ustawy, zamiast szukać taniej sensacji, zgodnie z jej treścią drzewa stare są nadal chronione.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • razdwa(2017-01-20 10:24) Zgłoś naruszenie 4522

  Znowu redaktorzyna ekolog. Wytną i nasadza nowe!!! Tak jak jest w normalnych krajach np Niemcy Czechy

  Odpowiedz
 • popis(2017-01-20 10:14) Zgłoś naruszenie 1231

  Najnormalniejszy popis głupoty ustawodawcy.Solidaruszki tak mają.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane