Wraz z upowszechnianiem się dostępu do internetu na popularności zyskują usługi oferowane online. Mowa przede wszystkim o księgowości, która za kilka lat ma się stać takim standardem jak obecnie bankowość internetowa. Jak wynika z raportu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Starter”, w 2011 r. z księgowości online korzystało w Polsce ponad 400 tys. z ponad 1,8 mln firm. Dziś szacuje się, że z takiego rozwiązania korzysta już ponad 500 tys. firm. W kolejnych latach prognozowany jest dalszy wzrost. Przedsiębiorcy doceniają zalety internetowej księgowości, wśród których jest możliwość samodzielnego wykonywania prostych czynności takich jak wystawianie faktur, wprowadzanie kosztów, pisanie raportów księgowych, ale też skorzystania ze wsparcia profesjonalnego księgowego za pośrednictwem telefonu, chatu lub e-maila.

Zdaniem ekspertów do księgowości internetowej zachęci przedsiębiorców również wdrażany obecnie JPK – jednolity plik kontrolny oraz coraz większy dostęp do tej usługi, którą dziś rozwijają również dostawcy oprogramowania IT czy instytucje finansowe.

Przykładem jest mBank, który w styczniu 2016 r. wprowadził usługę mKsięgowość.

Wzrost konkurencji na rynku ma wpływ na ceny, dzięki czemu usługa online stała się dostępna nie tylko dla największych przedsiębiorstw, ale też dla małych i średnich czy nawet mikrofirm. Taki cel zresztą mają dostawcy tego rozwiązania. Chcą ją upowszechnić wśród najmniejszych podmiotów. Dostępne usługi, o ile już upodobniły się do siebie pod względem kosztów, o tyle nadal są bardzo zróżnicowane pod względem oferty. To jak na razie jedyny produkt księgowy w pełni zintegrowany z systemem bankowym.

Do mKsięgowości klient loguje się tak samo jak do serwisu transakcyjnego. Po wybraniu z menu startowego zakładki „Księgowość” zyskuje dostęp do najważniejszych informacji o stanie finansów swojej firmy. Wszystkie dane aktualizowane są na bieżąco, dlatego użytkownik np. zaraz po zaksięgowaniu wpłaty od kontrahenta zobaczy odpowiednią informację. System sam prognozuje stan finansów firmy w najbliższych miesiącach, uwzględniając niezapłacone jeszcze zobowiązanie wobec kontrahentów, standardowe wydatki przedsiębiorcy, np. koszty utrzymania biura czy samochodu, i zyski z czekających na opłacenie, a wystawionych już faktur. Narzędzie podpowiada też przedsiębiorcy m.in. termin zapłaty podatku, wyliczając przy tym jego wysokość, co nie jest jeszcze dość popularnym rozwiązaniem na rynku, w związku z czym odróżnia ten produkt od konkurencyjnych.

Dzięki wbudowanej opcji „szybka faktura” przedsiębiorca może zaoszczędzić wiele godzin poświęcanych każdego miesiąca na wystawianie faktur. Czynność ta wymaga wykonania jedynie dwóch prostych kroków i poświęcenia kilku sekund. Dane do faktury zaciągane są automatycznie z serwisu transakcyjnego. Nie trzeba więc nic wprowadzać ręcznie. Wystarczy zmienić kwotę i zatwierdzić wystawienie faktury, a potem tylko czekać na powiadomienie SMS-em z banku, że została ona opłacona. Jeśli natomiast kontrahent opóźnia się z płatnością, system może mu wysłać przypomnienie lub monit. To opcja, która wyróżnia produkt spośród innych podobnych dostępnych na rynku. Dzięki temu klient nie musi wysyłać e-maili z ponagleniem czy odbywać przez telefon zazwyczaj mało przyjemnych rozmów w sprawie zaległych płatności. Wystawioną fakturę można wysłać e-mailem, wydrukować lub zapisać na dysku jako PDF.

Zaletą tego rozwiązania jest też cena, a właściwie jej brak, bo program do faktur jest bezpłatny. Asysta profesjonalnej księgowej lub całkowite przeniesienie odpowiedzialności na biuro to także koszt konkurencyjny do oferty rynkowej biur rachunkowych.

mKsięgowość dostępna jest w trzech pakietach. Zostały one skonstruowane, by móc zaspokoić potrzeby zarówno tych klientów, którzy chcą się rozliczać samodzielnie, jak i przedsiębiorców stawiających na codzienne wsparcie księgowego. W wersji samoobsługowej księgowość w mBanku jest bezpłatna. W drugiej opcji – mKsięgowość Komfort – cały ciężar prawidłowego prowadzenia księgowości firmy przeniesiony jest na biuro księgowe, kosztuje 150 zł miesięcznie. Dzięki tej kwocie klient może w pełni powierzyć swoją rachunkowość księgowej, a w serwisie jedynie monitorować jej pracę. Trzeci wariant usługi kosztuje 300 zł i zapewnia dodatkowo prowadzenie przez księgową rozrachunków oraz analizę podatkową. W ramach opcji dodatkowych – narzędzie umożliwia także dodawanie faktur kosztowych. Można je wprowadzać i opisywać ręcznie, ale można także wgrać skan papierowej faktury. Takie zdjęcie zostanie później obrobione przez program OCR i automatycznie dodane do zakładki „wydatki”. Pakiet 20 sztuk takich faktur kosztuje 50 zł. System posiada również terminarz, czyli listę zadań do wykonania. Pokazuje przedsiębiorcy, które faktury należy opłacić, i przygotowuje przelewy w systemie bankowości internetowej.

Jakie korzyści daje przedsiębiorcy mKsięgowość

● Bezpłatne narzędzie do prowadzenia księgowości.

● Oszczędność czasu – dzięki szybkiemu procesowi wystawiania faktur i zintegrowaniu usługi z kontem bankowym firmy. Płatność faktury jednym kliknięciem.

● Swego rodzaju bezpłatnego asystenta, który przypomina o podstawowych rozliczeniach, takich jak faktury czy składka ZUS (sam ją wylicza). Kwota podatku do zapłacenia wyliczana jest na bieżąco.

● Daje możliwość nadzoru profesjonalnej księgowej – daje bezpieczeństwo (za merytoryczną część odpowiada SuperKsięgowa), lub całkowitego oddania prowadzenia rachunków księgowej, która m.in. skutecznie poprowadzi firmę przez zmiany w przepisach w 2017 r., aktywnie doradzi w zakresie kosztów podatkowych.

● Dostęp do dokumentów księgowych 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.

● Dodatkowo w ramach obowiązującej obecnie promocji klient może skorzystać z wariantu Komfort za 150 zł.