"Średnia inflacja w 2008 r. szacowana jest na 4,1 proc." - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki (MG).

"Analitycy MG oczekują, że w kolejnym miesiącu ceny ustabilizują się na poziomie z listopada br. Powinno się to przełożyć na dalszy spadek rocznej dynamiki cen w okolice celu inflacyjnego NBP" - czytamy w komunikacie.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 3,7 proc. wobec listopada 2007 roku, a w porównaniu z październikiem br. wzrosły o 0,2 proc.

"Wyniki te są zgodne z prognozami analityków Ministerstwa Gospodarki" - napisano.

W listopadzie br. ceny żywności wzrosły o 0,7%

Zdrożały przede wszystkim warzywa - o 8,4 proc., cukier - o 2,8 proc. oraz ryby o 1 proc. Kolejny miesiąc droższe były także wyroby tytoniowe - o 1,2 proc. oraz napoje alkoholowe - o 0,4 proc.

Tańszy niż przed miesiącem był natomiast drób - o 1,6 proc., mąka - o 1,8 proc., mięso wieprzowe - o 0,7 proc., a także sery - o 0,3 proc. Spadły także ceny odzieży i obuwia (o 0,1 proc.).

Więcej zapłaciliśmy również za towary i usługi związane z mieszkaniem (wzrost o 0,8 proc.), opłaty za najem (o 0,5 proc.), nośniki energii (o 1,7 proc.) oraz gaz ziemny (o 5,1 proc.).

W związku ze spadkiem cen paliw dla prywatnych odbiorców (o 5,8 proc.), w listopadzie mniej zapłaciliśmy za transport (o 2,7 proc.) i samochody osobowe (o 0,4 proc.). Natomiast o 0,9 proc. wzrosły ceny usług transportowych.