Ponad 70 proc. użytkowników serwisu aukcyjnego eBay.pl zamierza wydać w tym roku na prezenty tyle samo lub więcej niż rok wcześniej. Ponad połowa z nich kupi je za pośrednictwem internetu za granicą.
Opopularności zakupów za granicą świadczą wyniki ankiety przeprowadzonej wśród blisko 400 użytkowników serwisu eBay.pl w listopadzie. Ponieważ ponad 90 proc. transakcji w polskim serwisie eBay.pl to transakcje z użytkownikami serwisu w innych krajach, oznacza to, że większość ankietowanych internautów zamierza kupić świąteczne prezenty za granicą.
- Część osób będzie szukać w ten sposób oszczędności kosztem tradycyjnych sklepów. Kilka miesięcy temu zauważyliśmy podobne tendencje w zachodnich oddziałach portalu. U nas także blisko połowa ankietowanych zamierza kupić prezent za pośrednictwem eBay - mówi Karol Świtała, rzecznik eBay.pl.
Z ankiety serwisu wynika, że Polacy kupują średnio od 5 do 10 prezentów gwiazdkowych każdego roku. 41 proc. kupuje od 1 do 5 prezentów, ale blisko połowa - około 10. Ponad 10 proc. Polaków przyznaje się natomiast do kupowania średnio nawet 20 prezentów.
Internauci ankietowani przez eBay.pl, mimo kryzysu finansowego i wynikających z tego niepokojących nastrojów, nie zamierzają oszczędzać. Zaledwie niecałe 2 proc. twierdzi, że w tym roku w ogóle nie kupi prezentów gwiazdkowych, a 8 proc. zapowiada, że nie wyda w tym roku na upominki więcej niż 100 zł. Pozostali przeznaczą na ten cel znacznie więcej: 1/3 wyda od 250 do 500 zł, a ponad 20 proc. wyda ponad 500 zł.
- Blisko połowa ankietowanych planuje w tym roku wybrać świąteczne prezenty z oferty eBay - dodaje Karol Świtała.
Polacy wciąż kupują za granicą, szczególnie w USA - mimo że ceny nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze kilka miesięcy temu, gdy dolar kosztował niewiele ponad 2 zł. Dziś jest o 1/3 droższy, ale w wielu przypadkach (np. gdy kupujemy sprzęt komputerowy) i tak jest taniej niż w Polsce, gdzie dystrybutorzy utrzymują wysokie marże.