Komentarz redakcji: Pozorna reforma, realne problemy

autor: Tomasz Wróblewski05.05.2010, 03:00

Jedni produkują stal, inni zegarki, a nasz rząd wyspecjalizował się w reformowaniu kolei. Tworzy spółki, struktury, raz pionowe, raz poziome. Scala, rozdrabnia, mianuje prezesów i robi to z takim przekonaniem, aż sami kolejarze uwierzyli, że są niezależnymi bytami. My wiemy, że jakkolwiek by to dzielić i ilukolwiek politycznych zauszników nie obsadzić w prezesowskich fotelach, to dalej są te same zapyziałe polskie koleje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (6)

  • Ala(2010-05-09 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego niszczy sie drogi a towarów nie przewozi koleja ?

    Odpowiedz
  • kolejarz(2010-05-05 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję na małej stacji obsługującej przewozy pasażerskie i towarowe. Kiedyś tą stacją, czyli skoordynowaną organizacją pracy, obsługą i utrzymaniem urządzeń, utrzymaniem porządku na dworcu, peronach, zarządzał zawiadowca stacji mając do dyspozycji wykwalifikowany personel.

    Teraz stacja podzielona jest miedzy kilku zarządców, każdy kawałek tej stacji należy do kogo innego. Budynki do Spólki Nieruchomości, dworzec do Spółki Dworce Kolejowe, tory i perony do Spółki Polskie Linie Kolejowe, kasy biletowe do Spólki Pzewozy Rgionalne, tory manewrowe i rampy wyładunkowe do Spółki
    Przewozy Towarowe Cargo urządzenia energetyczne do spólki energetyka, itp.
    Pracownicy którzy kiedyś tworzyli jeden zespół kierowani byli przez jednego szefa, teraz w zależności od kawałka stacji, który obsługują zarządzani są przez różnych szefów, np dyżurny ruchu podlega kierownictwu spólki plk, ale kasjerka biletowa już do kierownictwa przewozów regionalnych, i tak jest w całej Polsce.

    Ludzie na robotniczych stanowiskach wykonują to samo co przed laty, współpracują ze sobą jak dawniej, są kolegami z dawnych lat. Jedyna róznica, to przynależność do nowej spółki i nowego szefa. My na dole sami jesteśmy oburzeni tą sytuacją, dla nas nic się nie zmieniło poza nazwą spólki do której nas przydzielono z jednej dużej firmy PKP do której wszyscy należeliśmy. Ten podział na mniejsze spółki miał spowodować lepszą organizację pracy między poszczególnymi służbami, które muszą ze sobą współpracować, mamy rozbuchaną strukturę administracją, niezliczoną ilość kadr kierowniczych, zarząów z prezesami, narastającą biurokrację, tylko robotników coraz mniej aby to wszystko utrzymać za przeciętnie 1500-1800zł wynagrodzenia. Tak to wygląda od środka.

    Odpowiedz
  • bulba(2010-05-05 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    Leniwce POspolite
    "Legislacyjna klapa - rząd przyjął tylko 32 projekty ustaw

    W drugiej połowie 2009 roku z planowanych 125 projektów ustaw przyjęto tylko 32. " http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/legislacyjna;klapa;-;rzad;przyjal;tylko;32;projekty;ustaw,50,0,585010.html


    "Deficyt po marcu: Prawie połowa dziury na cały rok - Po trzech miesiącach tego roku deficyt wyniósł 22,7 miliardów złotych. To za cały rok 91 miliardów ! www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;po;marcu;prawie;polowa;dziury;na;caly;rok,143,0,610191.html

    Odpowiedz
  • obywatel(2010-05-05 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    jak ten nasz rzad utalentowany!!

    Odpowiedz
  • pasażer(2010-05-05 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Szankowny Panie Tomaszu!!!
    jak ja się cieszę... po 20, latach Pan to pisze???to co my pasażerowie wiemy czujemy i widzimy.Tak jak nasze skargi są i były g@wno wart tak i Pana artykuł jest wart kurzego ła@na.
    Proponuję Panu przejechać się np. Wielkopolaninem Poznań-Przemysl 12 godz(Warszawa -N.Jork 11godz) w brudzie smrodzie z miejscówką ICC,zrobi kupę w WC i na tym forum napisać artykuł z imienia i nzawiska podając do sądu ludzi odpowiedzialnych za malwersacje budzetowych pieniędzy. zaznaczam nie kumam w CUDA.

    Odpowiedz
  • Słoma Liberałom z butów wystaje --czyt o juz CUDa(2010-05-05 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wiadomości GP z dnia wczorajszego:
    ludzie z emerytur okradzeni chociaż Fedak wyższej składki nie płaci,
    Urzędnicy stołeczni mają dochody wyższe niż 1 mln,
    "Szpitale leczą pacjentów, których nie powinny",
    Ewidencja gruntów w księgach wieczystych: 92 mln euro do zwrotu za złe pomiary,
    W środę na tory nie wyjedzie 46 pociągów międzywojewódzkich Przewozów ,

    Złoty gwałtownie tracił na wartości we wtorek, m.in. z powodu sytuacji na giełdach,
    Firmy hazardowe pozwały Skarb Państwa o miliony złotych,
    Paliwo po pięć złotych!,

    Wypchane portfele władzy,

    CUDA CUDA CUDA ogłaszają !!!

    Odpowiedz