Stan rurociągów produktowych z PERN Przyjaźń się pogarsza. Jednym z efektów może być awaria, która spowodowała wyciek paliwa do Wisły.

W wyniku awarii magistrali przesyłowej do Wisły przedostało się ok. 40 m sześc. oleju opałowego. Zdaniem specjalistów awaria może być konsekwencją braku inwestycji w modernizację rurociągów do przesyłu paliw gotowych. Zmiany w zarządzie PERN i niepewność co do przyszłości majątku spółki powodują, że nie inwestuje się w rurociągi.
- Przeprowadzamy niezbędne remonty i konserwacje, ale w obecnej sytuacji nie ma sensu inwestować w tę część majątku - mówi GP Mariusz Skowronek, wiceprezes ds. inwestycji.
Od ponad półtora roku PERN przygotowuje się do przekazania majątku przesyłowego do Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. Zmiany władz spółki, sprzeciw załogi i opór wewnętrzny w PERN powodują, że proces przekazania majątku przedłuża się.
- W lipcu, sierpniu 2008 r. OLPP powinien otrzymać aktywa przesyłowe. Konieczne są zgody właścicielskie - mówi wiceprezes PERN.
- Mamy świadomość, że duża części infrastruktury przesyłowej jest w opłakanym stanie. Już w połowie roku byliśmy gotowi do pełnego przejęcia - mówi Arkadiusz Siwko, prezes OLPP.
PERN i OLPP są w 100 proc. własnością Skarbu. Z informacji GP wynika, że nie jest jeszcze pewne, czy nowy rząd poprze planowaną przez poprzedników strategię przeniesienie majątku przesyłowego do OLPP.
KRZYSZTOF GRAD