Kapitalizacja MNI wynosi ok. 400 mln zł. Naszym celem jest, by przekroczyła 1 mld zł - mówi Piotr Majchrzak, nowy prezes spółki.

Strategia porządkuje strukturę grupy kapitałowej i przenosi działalność operacyjną do pięciu spółek zależnych. Spółki te mają rozwijać się organicznie oraz przez przejęcia.

- O przejęciach rozmawiamy z firmami z Polski i Europy Zachodniej - mówi Piotr Majchrzak.

Zarząd MNI planuje, że w II połowie 2008 r. na giełdę trafią akcje Telestaru (właściciel telewizyjnych kanałów interaktywnych w Polsce i Wielkiej Brytanii, portali i internetowych rozgłośni), a na NewConnect akcje BreakPoint (producent gier Java na telefony komórkowe). W I połowie 2009 r. na giełdzie ma pojawić się MNI Premium. Niewykluczone, że w 2009 roku na giełdę wejdzie MNI Mobile (operator dla wirtualnych operatorów komórkowych). Strategia przewiduje, że zajmujące się telefonią stacjonarną MNI Telecom (obsługuje 60 tys. linii telefonicznych i 9 tys. klientów szerokopasmowego internetu) w 2008 roku zawrze alianse strategiczne.

Upublicznienie spółek ma polegać na sprzedaży części ich akcji przez MNI oraz podniesieniu kapitału. MNI chce zachować ponad 50 proc. akcji każdej z nich. To założenie nie będzie obowiązkowe, gdy dojdzie do fuzji i podniesienia kapitału w ramach IPO. Szefowie MNI wyceniają wartość Telestar na 200-250 mln zł, BreakPoint na 20 mln zł, MNI Premium na 200-350 mln zł, MNI Telecom na 150-200 mln zł.

Zapowiedziano, że w przyszłym tygodniu działalność operacyjną rozpocznie pierwszy MVNO wykorzystujący umowę MNI Mobile z Orange.

Zarząd potwierdził prognozę na ten rok (180 mln zł przychodów, 50 mln zł zysku operacyjnego plus amortyzacja) oraz na 2008 rok (odpowiednio 225 mln zł i 60 mln zł).

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl