Przynajmniej jeden komputer ma 6,8 mln gospodarstw domowych - twierdzi GUS, publikując wczoraj wyniki badań przeprowadzonych w kwietniu tego roku. Liczba mieszkań z komputerem w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 1 mln. Najszybciej rosła liczba komputerów w gospodarstwach domowych na wsi. W 2006 roku był on w 34,6 proc. wiejskich domostw, w tym roku - w 46 proc. W największych miastach komputer jest w sześciu na dziesięć gospodarstwach domowych.

Według danych GUS szybkie łącza są w 3,7 mln gospodarstw domowych (wzrost o 8 pkt proc.), a dostęp do internetu (zarówno stacjonarny, jak i bezprzewodowy, w tym za pomocą komórki) ma ponad 5 mln gospodarstw. Internet jest używany w 4,8 mln gospodarstw.

- Główną barierą we wzroście penetracji szybkiego internetu nie jest cena usług, ale brak komputerów, a także wynikająca z niedostatecznej ilości e-usług stosunkowo mała potrzeba posiadania internetu - ocenia Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.

Z badań GUS wynika też, że 95 proc. polskich firm ma komputer, a 92 proc. dostęp do internetu (53 proc. miało dostęp szerokopasmowy), co piąte przedsiębiorstwo korzysta z bezpłatnego oprogramowania, np. systemu operacyjnego Linux. W blisko 2/3 firm była lokalna sieć komputerowa (w 1/5 bezprzewodowa).

W 21 proc. firm są informatycz- ne systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), a 13 proc. ma systemy do zarządzania firmą (ERP). 64 proc. firm kontaktuje się z administracją publiczną przez internet.

54 proc. firm ma szybki internet

46 proc. wiejskich gospodarstw domowych ma komputer

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl