Telekomunikacja Kolejowa (62,3 proc. udziałów ma Ministerstwo Finansów, resztę PKP SA) przedstawiła wizję rozwoju spółki. To drugi - po Exatelu (94,94 proc. akcji ma Polska Grupa Energetyczna) - kontrolowany przez państwo operator, który w ostatnich dniach zapowiedział samodzielny rozwój. Według wcześniejszych koncepcji polityków obie spółki, a także kilka innych kontrolowanych przez państwo firm telekomunikacyjnych, miały stworzyć kontrolowanego przez państwo Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT).

- Przygotowaliśmy strategię rozwoju firmy. Sądzimy, że zostanie przyjęta przez właściciela na początku 2008 roku - mówi Maciej Srebro, prezes występującego pod nazwą handlową TK Telekom operatora.

Największym klientem firmy są spółki z grupy PKP (ok. 60 proc. przychodów w 2007 roku) i tak pozostanie, ale udział innych - firm telekomunikacyjnych i klientów instytucjonalnych oraz administracji państwowej - ma rosnąć. W 2008 roku ma to być 50 proc. przychodów szacowanych na ponad 240 mln zł.

TK Telekom ma ponad 6 tys. km światłowodowej ogólnopolskiej sieci szkieletowej, którą w tym roku unowocześnił, i 22 tys. km kabli miedzianych.

W tym roku zatrudnienie w firmie spadło o 12-14 proc., do 2,8 tys. osób. Zarząd chce, by w części obsługującej PKP za trzy, cztery lata pracowało około 1 tys. osób.

Strategia zakłada, że w 2008 roku zostanie wydzielona spółka, która zajmie się obsługą klientów spoza grupy PKP. W 2009 roku miałaby ona wejść na giełdę i ze sprzedaży nowych akcji (do 30 proc. kapitału) pozyskać do 120-130 mln zł. Te pieniądze spółka miałaby wydać na budowę światłowodowej sieci dostępowej, czyli doprowadzenie światłowodów do budynków i obiektów, w których są siedziby klientów spółki, takich jak administracja państwowa i firmy.

TK Telekom nie odżegnuje się też od wejścia na rynek masowy (usługi telefoniczne i dostęp do internetu z wykorzystaniem infrastruktury Telekomunikacji Polskiej), ale jak zaznacza Maciej Srebro, firma nie jest przygotowana do bycia operatorem rynku masowego.

TK Telekom nie wyklucza współpracy z nowymi operatorami komórkowymi - Centernet i Mobiland - która miałaby polegać na udostępnianiu im sieci szkieletowej. Możliwe jest zaangażowanie kapitałowe, ale nie za gotówkę.

Pewne jest, że firma będzie operatorem przeznaczonej dla kolei sieci komórkowej realizowanej w technologii GSM-R. Sieć ma powstać za pieniądze Unii Europejskiej.

232 mln zł wyniosą tegoroczne przychody Telekomunikacji Kolejowej

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl