Na koniec października mieliśmy 183 tys. 229 klientów szybkiego internetu. Dziś jest ich 185 tys. Tygodniowo podłączamy 3 tys. nowych klientów, a naszym celem jest podwojenie tej liczby - mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii.

Największe grono - 80 tys. 752 klientów - to użytkownicy szybkiego internetu hurtowo kupowanego przez Netię od Telekomunikacji Polskiej (usługa BSA). 78 tys. 317 klientów korzysta z szybkiego internetu z wykorzystaniem infrastruktury Netii (kable miedziane, bezprzewodowa technologia WiMax), a reszta to klienci czterech przejętych w tym roku sieci osiedlowych.

- Pracujemy nad kolejnymi przejęciami. Do niektórych z nich może dojść w tym roku - mówi Mirosław Godlewski. Według prezesa, do 2010 roku Netia w sumie może przejąć sieci internetowe mające łącznie do 200 tys. klientów. W 2010 roku firma chce mieć 1 mln klientów szybkiego internetu.

- Chyba już nikt nie wątpi, że osiągniemy cel zapowiedziany na ten rok, czyli 200 tys. klientów szybkiego internetu - mówi prezes.

Netia rozpoczęła kolejną promocję swoich usług. Ci, którzy podpiszą umowę na 36 miesięcy i kupią 2 Mb/s łącze internetowe oraz plan taryfowy „Lepszy telefon cały czas” (do 2000 minut rozmów w sieci stacjonarnej miesięcznie wliczone w abonament) miesięcznie zapłacą 183 zł i dostaną wydaną przez Citibank kartę płatniczą z 600 zł do wydania na dowolne cele. Ci, którzy kupią na 18 miesięcy plan taryfowy „Lepszy telefon 60” (60 minut rozmów krajowych wliczone w abonament), zapłacą 41 zł miesięcznie i dostaną kartę płatniczą z 50 zł.

- Tę promocję przygotowywaliśmy kilka miesięcy. Nie da się jej skopiować w kilka dni - mówi Godlewski.

Prezes przyznał, że od czasu, gdy Netia wezwała TP do zapłaty kilku milionów złotych kar za nieterminowe podłączanie klientów BSA i opóźnienia w usuwaniu awarii na ich łączach, TP wyraźnie poprawiła jakość swej pracy.

- Przygotowujemy kolejne wezwanie na podobną kwotę - mówił prezes i dodał, że firma wstrzymuje się z windykacją kar, bo postawa zarządu TP sugeruje, że jest wola do usunięcia nieprawidłowości.

- Jeśli poprawa będzie stała, gotowi jesteśmy zawrzeć z TP ugodę - dodał.

Netia zapowiedziała, że w I kwartale 2008 r. chce rozpocząć oferowanie usług w oparciu o uwolnioną pętlę lokalną, czyli usługę LLU, która polega na dzierżawie od operatora zasiedziałego odcinka sieci między gniazdkiem klienta a centralą telefoniczną. Internetową telewizję Netia chce uruchomić w 2009 roku.

- W połowie 2008 roku chcemy rozpocząć, we współpracy z siecią Play, świadczenie usług komórkowych klientom biznesowym - powiedział prezes. Oferta ma być skierowana dla firm kupujących co najmniej 50 aktywacji.

185 tys. klientów szybkiego internetu ma Netia

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl