statystyki

Przemysł radzi sobie coraz lepiej. Mniej firm pod kreską

autor: Janusz K. Kowalski15.09.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.09.2016, 12:45

Od co najmniej dekady nie było w przemyśle tak małej liczby deficytowych średnich i dużych przedsiębiorstw jak w pierwszym półroczu 2016.

Spośród firm przemysłowych zatrudniających co najmniej 50 osób i prowadzących księgi rachunkowe 1588 przynosiło w pierwszym półroczu straty. To niemal jedna piąta wszystkich, ale o 120 (1,8 pkt proc.) mniej niż w roku poprzednim i najmniej od co najmniej dekady w tym samym okresie roku – wynika z danych GUS. – Spadek liczby deficytowych przedsiębiorstw jest przede wszystkim efektem tego, że przy dobrej koniunkturze gospodarczej mamy relatywnie mocny popyt wewnętrzny i zagraniczny na towary oraz usługi oferowane przez przedsiębiorstwa funkcjonujące w naszym kraju – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Kurcząca się liczba przedsiębiorstw deficytowych wynika więc z tego, że część firm, które miały kłopoty finansowe, wykorzystała poprawę warunków gospodarowania.

Poprawie kondycji finansowej firm sprzyja trwający od miesięcy spadek cen materiałów i surowców wykorzystywanych w produkcji. Głównie w wyniku obniżek na rynkach światowych. Przykładowo w czerwcu ropa była o 22,2 proc. tańsza niż przed rokiem, ceny węgla spadły w tym czasie o 9,2 proc., miedzi o 20,4 proc., a rud żelaza o 17,5 proc.

– Mamy także relatywnie słaby kurs złotego. Dzięki temu według badań NBP rentowność eksportu jest w ostatnich kwartałach najlepsza w historii – mówi Bujak. To oczywiście poprawia sytuację finansową eksporterów.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • money.eu(2016-09-17 05:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie ,w jakim siwecie wy zyjecie ?? Przemysl radzi sobie coraz lepiej??Produkcja przemyslwoa w Poslce wzrosla wlasnei jzu zaledwie o + 1,3 % podal GUS.A ponad POLOWA małych spolek musi pozyczac pieniądze,zeby w ogole przezyc.Same hurtownie spożywcze maja zaleglosci w płatnościach na ponad 200 milionow zl.Uprawiacie teraz rzadowa propagandę ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane