statystyki

Polacy kupują coraz więcej papierosów. Ale wpływy z akcyzy spadają

autor: Janusz K. Kowalski, Patrycja Otto15.09.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:18
palenie, papierosy, palacz

Po raz pierwszy od pięciu lat zwiększyło się w Polsce spożycie papierosów na osobę.źródło: ShutterStock

Rośnie spożycie wyrobów tytoniowych z banderolą. Ale spadają wpływy z akcyzy do budżetu. To dlatego, że wybieramy jak najtańsze marki.

Po raz pierwszy od pięciu lat zwiększyło się w Polsce spożycie papierosów na osobę. W ubiegłym roku mieszkaniec naszego kraju wypalił średnio 1466 papierosów z banderolą – podał GUS. To aż o 151 sztuk, czyli o 11,5 proc., więcej niż w roku poprzednim. Rzeczywisty poziom jest jednak jeszcze większy, niż wynika to z oficjalnych statystyk. W wyliczeniach uwzględniono bowiem także rodaków przebywających czasowo za granicą.

Wielu ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, przyczyn wzrostu spożycia papierosów upatruje także w napływie do Polski pracowników ze Wschodu. Bo jak twierdzi prof. Henryk Domański z PAN, palenie wśród wschodnich sąsiadów jest wciąż w modzie. Z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że w 2015 r. polscy pracodawcy zgłosili chęć zatrudnienia 788 tys. pracowników ze Wschodu, w tym ponad 98 proc. odnosiło się do Ukraińców. Było ich ponad dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Papierosy i my

Papierosy i my

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane