MNI będzie nie tyle wirtualnym operatorem komórkowym (MVNO), ale przede wszystkim dostawcą usług i dostępu do sieci dla tych wszystkich, którzy chcą działać jako MVNO, a nie chcą prowadzić długotrwałych negocjacji z operatorami komórkowymi dysponującymi siecią (MNO). Taki tryb prowadzenia komórkowego biznesu nazywa się MVNE, czyli mobile virtual network enabler.

Jako pierwsza zacznie świadczyć usługi należąca do MNI spółka Telestar. Zaoferuje usługi multimedialne. Na przełomie roku usługi zacznie świadczyć MNI Telecom. On skieruje ofertę do klientów telefonii stacjonarnej grupy MNI.

W tym samym czasie dzięki MNI zaczną świadczyć usługi Długie Rozmowy, operator telefonii stacjonarnej, który ma zostać przejęty przez notowany na giełdzie Mediatel. Oferta ma być skierowana do klientów biznesowych.

Kolejnym partnerem MNI na rynku komórkowym ma być firma Telebonus, która oferuje tanie połączenia międzynarodowe, międzymiastowe i do sieci komórkowych. MNI planuje, że ten operator ruszy w tym roku.

W 2008 roku MNI planuje wprowadzenie na rynek nawet ośmiu marek MVNO.

MNI będzie oferował usługi zarówno abonentom, jak i klientom usług przedpłaconych. Numer telefonu klienta MNI, będzie się zaczynał od liczby 786. MNI szacuje, że w ciągu trzech lat zdobędzie 500 tys. klientów. Firma korzysta z sieci komórkowej PTK Centertel, operatora sieci Orange. Umowę podpisano wiosną 2007 roku.

W Polsce działa dziś trzech MVNO - myAwon, mAnk Mobile i WPMobi. Mają oni w sumie ok. 200 tys. klientów usług przedpłaconych.

MNI będzie pierwszym MVNE w Polsce. Do startu szykuje się Telogic Polska, która także chce oferować usługi z wykorzystaniem sieci PTK Centertel.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl