W tej kwocie uwzględnione są też koszty terminali i przeniesienia klientów sieci stacjonarnej Telekomunikacji Polskiej, którzy obecnie korzystają z analogowej telefonii bezprzewodowej działającej w paśmie 450 MHz (tzw. NMT) do sieci cyfrowej GSM - mówi GP Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, operatora sieci komórkowej Orange.

Przygotowany przez PTK Centertel biznesplan nie wyklucza, że inwestycja będzie prowadzona wraz z partnerem, który także planuje budowę własnej sieci bezprzewodowego dostępu do internetu. Centertel prowadzi w tej sprawie rozmowy, ale nazw potencjalnych partnerów nie chce ujawnić. Świadczenie takich usług planuje Nordisk Polska, zaś z wykorzystaniem technologii WiMax - Clirewire Polska. Ogólnopolską sieć CDMA chce budować także Sferia.

Dziś w paśmie 450 MHz działa analogowa sieć Centertela, która ma ok. 2 tys. klientów telefonii komórkowej i obsługuje ok. 180 tys. klientów TP, którzy nie mają możliwości korzystania z usług za pomocą miedzianych kabli.

- Przewidujemy, że ta sieć przestanie działać do końca 2009 roku - dodaje pani prezes.

Projekt grupy TP zakłada, że pierwsi klienci skorzystają z internetu w technologii CDMA2000 przed końcem 2008 roku. Firma ocenia potencjalny rynek na 2,3 mln klientów.

- Zaoferujemy im łącza umożliwiające ściąganie danych z maksymalną prędkością 1 Mb/s. Ceny nie będą odbiegały od obowiązujących w szerokopasmowej usłudze Neostrada tp - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa.

SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

Na świecie technologia CDMA 2000 jest rozpowszechniona przede wszystkim w obu Amerykach i w Azji. Korzysta z niej ponad 300 mln użytkowników. W Europie usługi transmisji w tej technologii świadczone są m.in. w Skandynawii, Czechach i krajach bałtyckich oraz Rosji.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl