statystyki

W dół warszawska giełda i złoty. Polityczna słabość waluty RPA

29.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:39
Giełdy w Ameryce zanotowały lekkie spadki. Wbrew oczekiwaniom szefowa Fed Janet Yellen na corocznej konferencji w Jackson Hole nie powiedziała nic, co wywołałoby duże zmiany cen.

Giełdy w Ameryce zanotowały lekkie spadki. Wbrew oczekiwaniom szefowa Fed Janet Yellen na corocznej konferencji w Jackson Hole nie powiedziała nic, co wywołałoby duże zmiany cen.źródło: ShutterStock

WIG20, główny indeks warszawskiej giełdy, był w minionym tygodniu najsłabszy na naszym kontynencie.

RYNKI

Moody’s osłabił złotego. Nasza waluta traciła na wartości drugi tydzień z rzędu. Najsłabsza była w czwartek. Wtedy rząd przyjął wstępnie projekt przyszłorocznego budżetu z deficytem finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. PKB, a agencja Moody’s wskazała, że zaostrzanie się konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest negatywne dla oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju. Najbliższy przegląd ratingu Polski w Moody’s jest zaplanowany na 9 września. W czwartek kurs euro przekroczył 4,33 zł, a dolara 3,84 zł. Na koniec dnia w piątek obie waluty były o jeden, dwa grosze tańsze.

Rand traci przez Zumę. Najsłabszą spośród liczących się walut był w ostatnich dniach południowoafrykański rand. Wprawdzie gospodarka RPA odzyskała miano największej w Afryce (przez ostatnie dwa lata statystycznie – po przeszacowaniu danych – większa była gospodarka Nigerii), ale randowi szkodzi konflikt między prezydentem Jacobem Zumą a Pravinem Gordhanem, ministrem finansów. Z tym ostatnim inwestorzy wiązali nadzieje na reformy gospodarcze. Policja prowadzi jednak śledztwo w sprawie funkcjonowania służb podatkowych w przeszłości bezpośrednio nadzorowanych przez Gordhana. Za dolara trzeba znów płacić ponad 14 randów, o 5 proc. więcej niż na początku minionego tygodnia. Wcześniej waluta RPA umacniała się od stycznia – wtedy Zuma pozbył się poprzedniego szefa resortu finansów.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane