Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystycznych danych wynika, że w II kwartale w polskich sieciach komórkowych przybyło 851,1 tys. aktywnych kart SIM. To najmniejszy wzrost od III kwartału 2003 r. W stosunku do I kwartału liczba nowo uruchomionych kart spadła o około 200 tys.

- Już drugi kwartał spada tempo wzrostu liczby klientów sieci komórkowych. Widać, że wzrost jest co raz wolniejszy - mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

- Drugi kwartał był słaby, zakładałem, że wzrost będzie większy. Ciekawe, czy dane uwzględniają Play - mówi Krzysztof Kaczmarczyk, analityk w DB Securities.

Nie ma pewności, czy statystyki GUS obejmują użytkowników sieci Play. W I kwartale nie uwzględniały, ale wtedy operator miał mniej niż 50 tys. klientów. W końcu czerwca ich liczba była zbliżona do 200 tys.

Według szacunków GP liderem rynku jest sieć Orange, której operatorem jest PTK Centertel. W końcu II kwartału działało w niej ponad 13 mln kart SIM. Oficjalne dane o liczbie kart SIM w sieci Orange poznamy 31 lipca. Drugą pozycję utrzymał Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi. W II kwartale zdobył 256 tys. klientów i na koniec czerwca obsługiwał 12 mln 917 tys. kart SIM. Trzecią pozycję ma Polska Telefonia Cyfrowa, która o liczbie klientów poinformuje 9 sierpnia.

- Pytanie, czy PTK Centertel da się wyprzedzić w III kwartale - mówi Puchalski.

W jego opinii wiele będzie zależało od tego, czy Polkomtel i PTK Centertel będą czyściły bazę klientów usług przedpłaconych, czyli czy operatorzy będą wyłączali w terminie niedoładowywane karty pre-paid. W I kwartale bazę pre-paid czyściła sieć Orange (pozyskała wówczas ledwie 75 tys. klientów), a w II kw. Polkomtel (stracił 34 tys. kart SIM). Baza klientów Ery była czyszczona w IV kwartale 2006 r. i w I kwartale 2007 r.

Wczoraj PTC ogłosiła kolejną - trwającą dwa miesiące - edycję promocji podwójne doładowanie. Aby z niej skorzystać, klienci usług przedplaconych w taryfach Tak Tak najpierw muszą doładować konto o nie mniej niż 25 zł, a potem w ciągu pięciu dni o 25 zł do 150 zł. Ta druga kwota jest podwajana.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl