Czwarty co do wielkości operator kablowy w Polsce chce jeszcze w tym roku wejść na rynek wirtualnych operatorów komórkowych. Premiera oferty ma nastąpić w II kwartale roku.

- Będziemy chcieli zrobić gwiazdkowy prezent, starając się, aby nasza oferta była bardzo konkurencyjna w stosunku do obecnych - mówi GP Janusz Arciszewski, prezes Grupy Aster.

Wszystko zależy jednak od efektu rozmów z operatorem komórkowym, który udostępni Aster swoją sieć. Janusz Arciszewski zapewnia, że zbliżają się one do końca.

- Planujemy podpisać umowę do końca wakacji - mówi.

Nie ujawnił, z jakim operatorem rozmawia. Według informacji GP, na pewno nie jest to Polkomtel, operator sieci Plus. W grę wchodzą PTK Centertel (sieć Orange) oraz Polska Telefonia Cyfrowa (Era).

Aster nie ujawnia, ilu klientów planuje zdobyć, ale w pierwszej kolejności operator chce przekonać do oferty swoich abonentów. Obecnie ma ich 368 tys.

Firm planujących działalność MVNO jest coraz więcej, ale jednocześnie niektóre rezygnują z tego pomysłu, uznając, że w takim natłoku ofert trudno będzie powalczyć o znaczące przychody. Ostatnio postąpił tak na przykład portal Onet.pl.

- Najbliższy rok, góra dwa, będą czasem wysypu nowych ofert wirtualnych operatorów. Rynek będzie przez to bardzo rozdrobniony, więc wszyscy gracze dojdą do przekonania, że bez efektu skali nie ma sensu funkcjonować. Dojdzie do konsolidacji, a na placu boju zostanie jeden, góra dwóch operatorów - mówi Krzysztof Kaczmarczyk, analityk DB Securities.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Grupa Aster będzie kolejnym operatorem wirtualnym na polskim rynku. Jeszcze w wakacje ze swoją ofertą WPmobi ma ruszyć portal Wirtualna Polska, należąca do TP. W połowie roku działalność MVNO ma rozpocząć też MNI, giełdowa spółka medialno-telekomunikacyjna, a także PTC oraz Cyfrowy Polsat. Podobne plany ma także Telefonia Dialog. Na rynku działają już natomiast operator BRE (mBank Mobile) oraz producenta kosmetyków Avon (myAvon). W sieciach MVNO działa dziś kilkadziesiąt tysięcy z ponad 38,1 mln aktywnych w polskich sieciach komórkowych kart SIM.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl