Choć wakacje w pełni, to sieci komórkowe, wbrew dotychczasowej tradycji, wprowadzają nowe produkty i niższe ceny usług.

- W naszej branży było tak, że z końcem czerwca zaczynał się wakacyjny spokój, a operatorzy myśleli już o ofertach na IV kwartał. To lato jest inne - mówi Jacek Kalinowski, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej.

Nowe ceny w Orange mix

Orange zmienia od dziś ceny w usłudze typu mix, czyli usłudze abonamentowej z możliwością zasilenia konta. Z tego typu usług korzysta kilka milionów klientów wszystkich sieci. Cena połączeń w miksie Orange spada - tak jak w czerwcu w przedpłaconej taryfie Nowy Orange Go - do 60 gr za minutę, zaś rozmowy do sieci Play podrożały do 75 gr za minutę.

Ci, którzy zobowiążą się płacić co miesiąc od 30 zł wzwyż, mają od 18.00 do 8.00 w dni powszednie oraz przez cały weekend do dyspozycji dodatkowe minuty do wykorzystania na rozmowy w sieci Orange. Nowa taryfa jest dostępna dla tych dotychczasowych użytkowników usługi mix, którzy o to poproszą operatora.

Podstawowe ceny rozmów w nowym miksie Orange są niższe niż u konkurencji. W analogicznej taryfie w sieci Plus minuta kosztuje 72 gr, a w Erze 70 gr.

Plus: 100 minut za 5 zł

W Plusie klienci chcący dzwonić popołudniami (od 16.00 do 8.00) i w weekendy taniej do sieci Plus i na numery stacjonarne mogą za 5 zł wykupić pakiet 100 minut rozmów. Za 10 zł miesięcznie można bez ograniczeń rozmawiać z jednym numerem w sieci Plus. W Erze po wykupieniu pakietu można dzwonić do sieci Era i na numery stacjonarne po 29 gr za minutę.

Orange zmodyfikowało wprowadzoną wiosną taryfę abonencką Plan na rozmowy. Obecnie abonament klient może wykorzystać - jak dotychczas - albo na rozmowy do sieci Orange i na numery stacjonarne, albo - za dodatkową opłatą 5 zł miesięcznie - na rozmowy do wszystkich sieci.

PTK Centertel, operator sieci Orange, wprowadził także przedpłaconą taryfę przeznaczoną do transmisji danych. To kopia dostępnej w sieci Plus od ponad dwóch lat taryfy SIM Data: przesłanie 100 kB danych kosztuje 3 gr. Abonenci Orange mogą natomiast wykupić za 5 zł pakiet 20 MB danych dostępny w ciągu 24 godzin od chwili aktywacji.

- Transmisja danych to rynek, który bardzo szybko rośnie i chcemy mieć tu ofertę dla wszystkich klientów - mówi GP Bartek Dobrzyński, szef marketingu usług mobilnych w Orange.

Nowy abonament Ery

W sieci Era w lipcu pojawił się abonament Taryfa zero. Minuta rozmowy kosztuje w nim 49 gr (tyle co podstawowa stawka w sieci Play), SMS - 15 gr, a MMS - 40 gr. Umowę podpisuje się na 12 miesięcy i w czasie umowy abonament w promocji wynosi 0 złotych (poza promocją kosztuje 10 zł). W efekcie płaci się tylko w te miesiące, w które wykonane było jakieś połączenie.

Po skończeniu promocji abonament ma nie być wyższy niż 10 zł. Umowę w każdej chwili można zerwać bez płacenia kary. Za uruchomienie taryfy zero płaci się 99 zł. To wysoka stawka. Zazwyczaj opłata za aktywację w sieci Era wynosi 49 zł.

Podobna oferta - Superkarta10 - dostępna jest w sieci Plus. W zamian za 10 zł abonamentu klient otrzymuje 15 minut rozmów lub 75 SMS albo MMS. Każda następna minuta rozmowy kosztuje 66 gr, SMS - 18 gr, a MMS - 40 gr. Aktywacja taryfy kosztuje 15 zł, ale zerwanie 12-miesięcznej umowy przed końcem aż 350 zł

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl