statystyki

Start-upy poradzą sobie bez nowej formy prawnej

autor: Magdalena Majecka, Sebastian Mikina02.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:03

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło w czerwcu do prekonsultacji zarys koncepcji prostej spółki akcyjnej (PSA). Założeniem wprowadzenia nowego typu spółki kapitałowej jest stworzenie przyjaznego otoczenia dla inwestycji startupowych w Polsce. Sam cel jest niewątpliwie słuszny. Czy jednak rzeczywiście potrzebny jest nowy typ spółki?

Być może wystarczające dla stworzenia warunków początkujący m przedsięwzięciom jest dopasowanie do ich potrzeb obowiązujących unormowań, a nowa instytucja prawna stanowić będzie wręcz formę nadregulacji.

Przedstawiony zarys koncepcji PSA to zbiór postulatów dotyczących sposobu uregulowania kolejnego typu spółki kapitałowej. Miałaby ona dopełniać katalog form prawnych, w jakich możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Spółka ta łączyłaby zalety spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która obecnie jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności o charakterze start-up. Zauważyć należy jednakże, że większość proponowanych rozwiązań powszechnie funkcjonuje już w obrocie lub jest osiągalna w ramach zmiany istniejących przepisów dotyczących spółki z o.o.

Koncepcja PSA zakłada umożliwienie komunikacji elektronicznej zarówno na etapie rejestracji spółki, jak i jej funkcjonowania. Jednak już dziś istniejące unormowania umożliwiają założenie spółki z o.o. za pośrednictwem internetu (rejestracja elektroniczna), a także dopuszczają komunikację elektroniczną między wspólnikami oraz organami spółki. Nie wydaje się zatem, aby proponowane rozwiązania odbiegały znacząco od obecnych. Niewątpliwie zmiany prawa powinny nadal iść w kierunku upowszechnienia komunikacji elektronicznej. Nie ma chyba jednak potrzeby tworzenia w tym celu kolejnego typu spółki handlowej.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane