Hu wczoraj spotkał się w Hawanie m.in. z kubańskim liderem Raulem Castro oraz chorującym od dwóch lat jego bratem Fidelem Castro.

Kubańska państwowa stacja telewizyjna podała, że uzgodniono kilkanaście ważnych wspólnych projektów w dziedzinie gospodarki, nie ujawniono jednak ich wartości.

Porozumienie ws. udziału Chin w modernizacji portów i szpitali kubańskich

Zachodnie źródła twierdzą, że głównym punktem wtorkowych rozmów Hu w Hawanie było podpisanie porozumienia na temat udziału Chin w modernizacji portów i szpitali kubańskich. W tym celu uruchomiona została kolejna transza 70 milionów USD chińskiego kredytu, uzgodnionego jeszcze w 2004 roku a mającego wynosić w sumie 350 mln dol.

Jak twierdzą kubańskie media, rząd chiński zaoferował odrębnie 10 milionów dolarów na realizację projektów "społeczno-ekonomicznych", które w późniejszym terminie mają zostać uzgodnione przez strony.

Kuba w zamian zaoferowała Chinom nowe kontrakty na zakup swych surowców, głównie niklu i cukru.

Chiny są największym partnerem handlowym Kuby po Wenezueli

Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Kuby po Wenezueli. Wartość dwustronnej wymiany handlowej w ub.r. wyniosła 2,6 mld dol.

Kuba stanowi jeden z etapów podróży Hu Jintao po regionie, wcześniej chiński prezydent odwiedził Kostarykę. Z Hawany udaje się do Limy na szczyt forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku - APEC (21-22 listopada).

Łączna wartość wymiany handlowej Chin z krajami Ameryki Łacińskiej w 2000 r. wynosiła 13 mld dol.; w 2007 r. wzrosła do ponad stu miliardów dolarów.