statystyki

NewConnect znaczy bessa

autor: Tomasz Jóźwik18.07.2016, 07:30
NewConnect przegrywa z głównym rynkiem akcji

NewConnect przegrywa z głównym rynkiem akcjiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

GIEŁDA Niemal dziewięć lat funkcjonowania rynku dla perspektywicznych firm przyniosło inwestorom dotkliwe straty, a prowadzącej go GPW uszczerbek na wizerunku. Kiedy nadejdzie odrodzenie?

Odkąd w sierpniu 2007 r. GPW uruchomiła alternatywny rynek akcji przeznaczony dla spółek na wczesnym etapie rozwoju NCIndex, który jest syntetyczną miarą poziomu kursów, stracił przeszło 70 proc. Ten wynik częściowo tylko da się wyjaśnić generalnym odwrotem inwestorów od warszawskiej giełdy po globalnym kryzysie, bo na rynku głównym poziom kursów, mierzony indeksem WIG, obniżył się w tym czasie o jedną czwartą. Rekompensatą za podwyższone ryzyko związane z kupowaniem akcji spółek znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju powinny być wysokie stopy zwrotu w okresach dobrej koniunktury na giełdzie, szczególnie jeśli towarzyszy jej relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Tymczasem w porównaniu z głównym parkietem warszawskiej giełdy NewConnect mniej zyskiwał w okresach dobrej koniunktury i więcej tracił w trakcie bessy. To pochodna szerokiego otwarcia drzwi dla nowych spółek, czego efektem było wpuszczenie na rynek wielu firm niskiej jakości.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane