Poinformował o tym dziennikarzy we wtorek w Puławach marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

"Rząd przesłał budżet do Sejmu i od tej chwili budżet jest własnością Sejmu. W Sejmie określamy jakie będzie tempo prac, jakie są potrzeby związane na przykład z czasem dla Komisji Finansów Publicznych. To komisja finansów przedstawia propozycje harmonogramu i z tego co wiem, ma wystąpić do marszałka Sejmu w dniu dzisiejszym o przedłużenie czasu pracy potrzebnego Komisji Finansów Publicznych w Sejmie" - powiedział Komorowski.

Dodał, że przychyli się do tej prośby. "Oznacza to, że drugie czytanie projektu budżetu odbędzie się na pierwszym posiedzeniu grudniowym, w pierwszych dniach grudnia, a pewnie trzecie czytanie, przyjęcie, jeszcze pod koniec roku" - zapowiedział marszałek Sejmu.

O zmianie terminu II czytania projektu przyszłorocznego budżetu z marszałkiem Sejmu rozmawiał we wtorek przewodniczący komisji finansów i szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Chlebowski: Ministerstwo Finansów rozważa możliwość zgłoszenia poprawki do tego budżetu

"Dwutygodniowa przerwa jest niezbędna, żeby ministerstwo podjęło ostateczne decyzje" - powiedział Chlebowski dziennikarzom.

Pytany, czego będzie dotyczyła korekta budżetu, szef klubu PO powiedział, że chodzi przede wszystkim o założenie dotyczące wzrostu gospodarczego.

W poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że jego resort zastanawia się nad zmianą prognoz makroekonomicznych na przyszły rok, ale musi mieć pewność, że będą one do zrealizowania.

MF zakłada, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 4,8 proc. Prognozy rynku są znacznie niższe, a NBP sądzi, że PKB wzrośnie o 2,8 proc.

Rostowski powiedział, że mimo kryzysu nie ma mowy o zwiększeniu zakładanego deficytu na 2009 rok. MF zakłada, że deficyt w 2009 roku wyniesie 18,2 mld zł.

Przygotowany przez rząd projekt przyszłorocznego budżetu trafił do Sejmu pod koniec września

Zgodnie z konstytucją od tego momentu parlament ma na prace nad budżetem cztery miesiące.

Ustawa zasadnicza zakłada bowiem, że jeżeli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona prezydentowi do podpisu, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Wstępnie debata nad projektem budżetu w tzw. drugim czytaniu była zaplanowana na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

Komorowski uczestniczył w Puławach w uroczystości otwarcia nowego kompleksu laboratoriów w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym.