Wsparcie ze środków unijnych dla mikroprzedsiębiorstw działających na obszarach wiejskich to ostatnie unijne dotacje inwestycyjne, które nie zostały jeszcze uruchomione. Według Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, pierwsze nabory na dotacje ruszą z początkiem przyszłego roku.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która będzie odpowiadała za podział tych pieniędzy, jest obecnie na etapie pozyskiwania akredytacji na to działanie - mówi minister.

Dodaje, że gdy akredytacja (czyli zgoda na uruchomienie pieniędzy) zostanie wydana, to ARiMR będzie mogła ruszyć z konkursami.

To dobra informacja dla wielu małych przedsiębiorców, którzy od miesięcy oczekują na unijne pieniądze. Tym bardziej że w ostatnich tygodniach nikt nie potrafił podać momentu uruchomienia dotacji.

W wywiadzie dla GP na początku listopada prezes ARiMR, Dariusz Wojtasik, mówił, że ma nadzieję, że stanie się to na początku roku. Przyczyną były m.in. zmiany, które chciał wprowadzić resort rolnictwa do sposobu dystrybucji unijnych środków.

- Jedyna zmiana będzie polegać na tym, że pójdziemy na rękę przedsiębiorcom i nie będą oni musieli utrzymywać inwestycji sfinansowanych przy udziale unijnych dotacji przez pięć lat, ale przez trzy lata - zapowiada Marek Sawicki.

Zastrzega przy tym, że utrzymana zostanie wysokość dotacji. Przypomnijmy, że obecnie firma może dostać maksymalnie 300 tys. zł. We wrześniu resort zaprezentował projekt zmian w PROW, zakładający obniżenie poziomu wsparcia o połowę.

W najbliższych tygodniach ARiMR uruchomi wypłatę pieniędzy bezpośrednich dla rolników. Od dziś ruszą wypłaty wsparcia dla gospodarstw położonych m.in. w górach. Natomiast od 1 grudnia ruszy wypłata dopłat bezpośrednich. Według Marka Sawickiego, do końca roku ma zostać wypłacone 40 proc. środków (ok. 3,8 mld zł).

- Na koniec roku Ministerstwo Rolnictwa będzie najlepszym resortem w wydawaniu środków unijnych na lata 2007-2013 - zapewnia minister.