Dwa koncerny paliwowe, które dyktują ceny na polskim rynku – Orlen i Lotos – sukcesywnie obniżają ceny hurtowe. Obniżka we wtorek wyniosła blisko 10 zł na 1 tys. m3, zarówno w przypadku najbardziej popularnej benzyny 95, jak i oleju napędowego. – W ciągu 10 dni obniżki w hurcie powinny przełożyć się na spadek cen detalicznych – twierdzi Gabriela Kozan, analityk e-petrol.pl monitorującego rynek paliwowy. Według najnowszego raportu cenowego sporządzonego przez e-petrol, najtaniej można teraz zatankować w województwie śląskim. Średnia cena benzyny Pb 95 utrzymywała się tam na poziomie 3,56 zł. W niektórych miastach regionu, zwłaszcza gdzie działają stacje przy hipermarketach, można było zatankować nawet o 10-15 groszy taniej. Podobny poziom cen utrzymuje się w Wielkopolsce: wczorajsza średnia 95. była taka sama jak na Śląsku – 3,56 zł. Ale w przypadku benzyny 98 była już 20-groszowa różnica. Raport e-petrol.pl wskazuje, że tak taniej benzyny Premium (mowa o średniej cenie) jak w aglomeracji katowickiej nie było w żadnym województwie.
za paliwa płacimy najwięcej w woj. dolnośląskim 3,70 zł kosztuje litr benzyny Pb 95 benzyna Pb 98 3,95 zł olej napędowy 3,68 zł
Drogo jest we Wrocławiu. Województwo dolnośląskie miało najwyższą średnią ceny w przypadku benzyny 95 – 3,70 zł, a benzyny 98 – 3,95 zł. Benzyna droga była także na Podkarpaciu – średnia dla Pb 95 – 3,66 zł oraz na Opolszczyźnie – 3,65 zł. O grosz mniej tankowali kierowcy w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Olej napędowy – podobnie jak benzyna – najtańszy jest na Śląsku. Jest to rezultatem największej koncentracji stacji paliw, a więc najsilniejszej konkurencji. Z kolei najdrożej sprzedawały diesla stacje w regionie dolnośląskim – średnio 3,68 zł, w samym Wrocławiu nawet drożej. O kilka groszy taniej było natomiast w województwie lubelskim – 3,64 zł, na Mazowszu – 3,63 zł, i w województwie świętokrzyskim – 3,62 zł. Najbardziej zadowoleni mogą być posiadacze samochodów napędzanych autogazem. Średnia cena tego paliwa spadła już poniżej psychologicznej granicy 2 zł. Zdecydowanie najtańszy LPG sprzedawano w województwie świętokrzyskim – 1,79 zł. Tanio było także na Podlasiu – 1,87 zł, i w aglomeracji katowickiej – 1,89 zł. Najdroższy autogaz sprzedawały natomiast stacje północnej Polski – na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu średnio po 2,03 zł, a także na Dolnym Śląsku – 2,01 zł. Jak długo jeszcze będziemy cieszyć się brakiem podwyżek cen benzyny? Według Szymona Araszkiewicza z e-petrol.pl, jeszcze kilkanaście dni. Tyle bowiem potrwa wyprzedaż zapasów zgromadzonych przez właścicieli stacji benzynowych przed wprowadzeniem wyższych stawek akcyzy.