Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu koncernu, który otrzymała PAP, koszt inwestycji wyniesie 137 mln euro, a prace przy jej budowie mają się rozpocząć "natychmiast".

Nie sprecyzowano, jaką mocą będzie dysponowała nowa elektrownia. Wiadomo jedynie, że pokryje 65 proc. zapotrzebowania zakładów ostrołęckich na energię i 100 proc. na parę przemysłową.

Nowa elektrownia będzie budowana w technologii pozwalającej na wykorzystanie różnorodnych paliw, w tym biopaliw. Dzięki temu zmniejszy się dotychczasowa emisja dwutlenku węgla.

Elektrownia ma rozpocząć pracę w 2010 roku.

W komunikacie przytoczono wypowiedź Veli-Jussi Potka z kierownictwa Stora Enso, który oświadczył, że inwestycja wynika ze "strategii wspierania korzystnego rozwoju (koncernu) na szybko rosnących rynkach centralnej i wschodniej Europy, głównie w dziedzinie przemysłowych opakowań w Polsce i Rosji".

Stora Enso Oyj, fiński koncern z siedzibą w Helsinkach, działa w 40 krajach świata w branżach papierniczej, drzewnej i produkcji celulozy. Zatrudnia 36 tys. osób. W 2007 r. wartość sprzedanej produkcji osiągnęła 11,8 mld euro. W Polsce koncern posiada cztery fabryki; zakłady w Ostrołęce należą do Stora Enso od 2004 roku.