statystyki

KNF przekaże wyliczenia dot. projektu ustawy frankowej do końca marca

09.03.2016, 11:58; Aktualizacja: 09.03.2016, 11:58
frank szwajcarski-moneta-wykres

KNF przekaże wyliczenia dot. projektu ustawy frankowej do końca marcaźródło: ShutterStock

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przygotuje ocenę finansową prezydenckiego projektu ustawy frankowej do końca marca, poinformował przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.

Reklama


Reklama


"Weryfikujemy teraz te dokumenty, które otrzymaliśmy. Po posiedzeniu i przedyskutowaniu ich wyślemy te wyniki do osoby pytającej, która prawdopodobnie udostępni je opinii publicznej" - powiedział Jakubiak dziennikarzom.

Nie powiedział, czy Komisja będzie rekomendowała, aby koszt prezydenckiego projektu zostały rozłożone w czasie lub zaksięgowane jednorazowo.

"Nie wypowiadamy się w tej kwestii. Naszym zadaniem jest tylko policzyć te koszty. To nie my będziemy o tym decydować, tylko audytorzy" - wskazał jedynie. Pod koniec stycznia br. minister finansów Paweł Szałamacha mówił, że jego zdaniem sektor bankowy może straty wynikające z ewentualnego wejścia w życie ustawy frankowej rozłożyć w czasie.

Projekt ustawy o kredytach walutowych, przygotowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę i przedstawiony 15 stycznia br., zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów w CHF: dobrowolny, przymusowy i przenoszący własności nieruchomości i innych praw w zamian za zwolnienie kredytobiorcy z długu. Projekt zakłada tzw. kurs sprawiedliwy, tzn. obliczany indywidualnie dla każdej umowy kredytowej i obowiązujący do końca jej trwania. Projekt został wysłany do KNF wraz z listą pytań, które pozwolą oszacowań skutki finansowe tych regulacji.

Reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama