Nadzieje na redukcję stóp procentowych w USA pojawiły się w połowie sesji, po doniesieniach japońskich mediów, że taki krok rozważa również Bank Japonii - wyjaśnia agencja Reutera.

Natomiast agencja Associated Press podaje, że we wtorek nie pojawił się żaden wyraźny bodziec, który mógłby wyjaśnić ożywienie na Wall Street. Najwyraźniej jednak inwestorzy uznali, że po trwającej od miesięcy wyprzedaży wycena akcji jest już naprawdę atrakcyjna i przystąpili do uzupełniania swoich portfeli.

Optymizm na nowojorskim parkiecie panował już od rana m.in. wskutek danych napływających z europejskich i azjatyckich parkietów. Tuż po rozpoczęciu notowań wskaźnik Dow Jones Industrial Average (DJIA) zyskiwał 200 pkt. Przed południem wzrostowa tendencja chwilowo się odwróciła, lecz po chwili kursy akcji znów zaczęły piąć się w górę. Największy skok przyniosły jednak ostatnie godziny notowań.

Przewagi byków nie był w stanie zniwelować nawet rekordowy spadek wskaźnika zaufania konsumentów. Indeks ten tąpnął w październiku do poziomu 31 pkt., z 61,4 pkt. we wrześniu. Tymczasem na rynkach finansowych oczekiwano odczytu na poziomie 51 pkt.

DJIA poszybował o 10,88 proc. (889,35 pkt.) do 9065,12 pkt. Większy punktowy wzrost indeks ten odnotował tylko 13 października, gdy zyskał 936 pkt.

Indeks szerokiego rynku Standard & Poor's 500 zyskał 10,79 proc. (91,59 pkt.) i zakończył notowania na poziomie 940,51 pkt.

Natomiast wskaźnik Nasdaq Composite umocnił się o 9,53 proc. (143,57 pkt.) do 1649,47 pkt.

Zwyżkowały wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu DJIA, barometru nastrojów na Wall Street. Prym wiodły papiery Alcoa Inc., czołowego producenta aluminium, które zdrożały o ponad 19 proc.

Z kolei doniesienia, że brytyjski gigant naftowy BP odnotował w drugim kwartale rekordowe zyski, wyraźnie przekraczając oczekiwania analityków, pociągnęły w górę walory amerykańskich spółek z tego sektora ExxonMobil i Chevron, które zyskały odpowiednio 13,3 i 13,5 proc.

Także akcje Boeinga umocniły się o 15 proc., gdy koncern zawarł wstępne porozumienie ze strajkującymi od półtora miesiąca pracownikami, zrzeszonymi w największym związku zawodowym tego koncernu.