statystyki

Steinhoff: Zamiast nowej Kompanii Węglowej połączmy kopalnie z energetyką

25.02.2016, 13:21
Steinhoff: Zamiast nowej Kompanii Węglowej połączmy kopalnie z energetyką

Steinhoff: Zamiast nowej Kompanii Węglowej połączmy kopalnie z energetykąźródło: ShutterStock

Zamiast tworzyć nową Kompanię Węglową połączmy kopalnie ze spółkami energetycznymi - apeluje w rozmowie z IAR Janusz Steinhoff. Wczoraj Krzysztof Sędzikowski został odwołany z funkcji prezesa Kompanii Węglowej. Na trzy miesiące jego obowiązki przejął członek Rady Nadzorczej Tomasz Rogala. Ministerstwo Energii w komunikacie zapewniło, że prace nad powołaniem Polskiej Grupy Górniczej przebiegają zgodnie z harmonogramem i powstanie ona w maju.

Reklama


Reklama


Janusz Steinhoff były wicepremier i minister gospodarki oraz autor reformy górnictwa w rządzie Jerzego Buzka przekonuje, że dla tego planu jest alternatywa." Trzeba włączyć na warunkach rynkowych rentowne kopalnie w struktury grup energetycznych i potraktować je jako zakłady nawęglania elektrowni" - zaznaczył.

Janusz Steinhoff uzupełnia, że dodatkowo trwale nierentowne kopalnie powinny zostać zamknięte, a górnicy muszą dostać osłony w postaci planu dobrowolnych odejść. Ekspert twierdzi, że na odważne decyzje rząd ma mało czasu, bo zmarnowano ostatnie 2 lata kiedy ceny surowca drastycznie spadała, a koszty wydobycia pozostawały wysokie.

Przypomina, że łącznie zadłużenie polskiego górnictwa wynosi 14 miliardów złotych, a w zeszłym roku branża odnotowała straty przekraczające 2 miliardy.

Krzysztof Sędzikowski był prezesem Kompanii Węglowej od końca 2014 roku. Do jego zadań należało m.in. opracowanie planu naprawczego dla spółki, nad którą zawisło widmo bankructwa. W październiku ubiegłego roku złożył rezygnację i miał odejść z funkcji 31 grudnia, ale ostatecznie pozostał na stanowisku.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • niestety(2016-02-25 14:14) Odpowiedz 30

    Kolejny naciągacz. Spółki węglowe są do likwidacji tak jak swojego czasu uczyniono w Anglii. Dziś górnictwo to same straty, zanieczyszczone powietrze i kary. W Polsce palą w piecach żywym węglem co powoduje potężne zanieczyszczenia środowiska, tereny podmiejskie toną w smogu, nie można się przejść ulica obok tych domów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama