statystyki

Plan Morawieckiego dla Polski: Mobilizacja kapitału do dużych przedsięwzięć i rewolucja cyfrowa

11.02.2016, 20:30; Aktualizacja: 18.02.2016, 19:51
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki źródło: PAP

Na posiedzeniu rządu we wtorek Mateusz Morawiecki - według zapowiedzi premier Beaty Szydło - miał przedstawić plan rozwoju kraju w najbliższych latach. W źródłach zbliżonych do rządu PAP dowiedziała się, że ma on być zaprezentowany i przyjęty przez rząd prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Reklama


Reklama


Pytany w czwartek w Polsat News o szczegóły planu Morawiecki powiedział, że ma on na celu "zbudować mocniejsze impulsy rozwojowe, m.in. poprzez mobilizację kapitału".

"Polska przez ostatnie 27 lat miała taki jeden, podstawowy problem widoczny chociażby po programie budowy autostrad (...) czy sieci kolejowych albo dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Nie potrafiliśmy mobilizować tego kapitału" - powiedział Morawiecki. Dodał, że w ramach programu rządu, który zostanie wkrótce szerzej przedstawiony, zostaną zaproponowane mechanizmy promowania polskiego eksportu i przedsiębiorczości, ale również "mobilizowania kapitału do dużych i wielkich przedsięwzięć o charakterze industrialnym".

Drugi punkt planu - dodał - to udział Polski w rewolucji cyfrowej. "Pierwsza rewolucja - silników parowych - nas ominęła, bo były wtedy rozbiory Polski, pod koniec XVIII wieku. Druga rewolucja - elektryczności - też nas ominęła, bo walczyliśmy o niepodległość. Trzecia rewolucja informatyczna też nas ominęła, bo była wtedy komuna i PRL. Dzisiaj jest czwarta rewolucja przemysłowa, często określana jako cyfrowa. Chcemy być w oku cyklonu tej rewolucji cyfrowej. Chcemy budować przemysł, który będzie przemysłem przyszłości i który będzie dla pracowników z jednej strony, a dla pracodawców i biznesu z drugiej strony tworzył jak najwyższą wartość dodaną po to, żeby zbudować solidarne, piękne społeczeństwo" - wyjaśnił wicepremier.

Dodał, że plan będzie zakładał "elastyczne wentyle bezpieczeństwa". Jak mówił, chodzi o mobilizację wewnątrzkrajowych oszczędności i promocję prywatnego kapitału, zachęcanie także zagranicznego kapitału do wzięcia udziału w rozwoju przemysłu IV generacji w Polsce.

Przyjęcie przez rząd planu rozwojowego zapowiedziała w poniedziałek szefowa rządu. Premier Szydło, odpowiadając na pytania na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, powiedziała, że jej rząd wprowadza obecnie pakiet reform zapowiadanych podczas kampanii wyborczej. "Jutro rząd przyjmie projekty prorozwojowe, plan rozwojowy, który chcemy przez najbliższe cztery lata realizować" - powiedziała.

Według Morawieckiego strategia rozwoju przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju ma służyć mieszkańcom terenów mniej do tej pory zadbanych; kluczowy będzie rozwój zrównoważony społecznie i regionalnie.

Jak mówił w poniedziałek dziennikarzom wicepremier i minister rozwoju, jego strategia będzie dotyczyła tego, w jaki sposób Polska powinna się rozwijać w kolejnych latach. Jak wyjaśniał, celem jest również rozwój w ramach regionów; jako przykład podał województwo mazowieckie: jak mówił, w części tego województwa średnia dochodów na mieszkańca przekracza średnią unijną, ale są takie części, które charakteryzują się niewielkim dochodem na mieszkańca.

W ramach programu rozwoju duży nacisk kładziony ma być również na miejsca pracy. Na to, by - jak tłumaczył Morawiecki - "polskie firmy tworzyły coraz większą wartość dodaną, żeby wzmacniać polski eksport, właśnie po to, by wartość dodana firm tworzyła miejsca pracy i to lepiej płatne, bo jeśli firmy osiągają wyższe marże na sprzedaży swoich produktów, to jednocześnie mogą więcej zapłacić swoim pracownikom".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • tylko polska krew(2016-02-11 20:53) Odpowiedz 86

  Bla,bla,bla nima kadry , specjalistów, są stare ramole i młode żóltodzioby, mieszanka tych dwojga rozwala wszystko,to jest jak domek z kart,jedyne co oni potrafią to grabić i to swoich, bo na obych są za słabi. Doktryna kazdego poważnego państwa opiera się na rabowaniu innych państw i dlatego stać ich na socjal,wy k*rwa tego nawet nie potraficie a marzenia macie wielkie

 • KA(2016-02-12 13:33) Odpowiedz 82

  super! nareszcie zaczyna się w tym kraju dziać coś sensownego!

 • Kalisz(2016-02-12 02:12) Odpowiedz 68

  Proponuję aby wrócić do planów 5 letnich .Bo wszystko na to wskazuje ,ze plany PiS są wzorowane na tych z okresu RealSocjalizmu. Już chcą rozbudowywać przemysł ciężki,węglowy no i stoczniowy.Gomólka byłby kontent. Widać ,że Kaczyński to późny Gomólka i on sie z tego nie może wyzwolić.Teraz trafił sie Bankster który wraz z innymi kręcił na kredytach i zarobił na tym 33 miliony i będzie naprawiał gospodarkę.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Wolfram(2016-02-12 09:23) Odpowiedz 65

  Te malkontenci to znaczy nic nam nie pozostaje tylko wrócić do polityki Peło opartej na podporządkowaniu obcemu kapitałowi i niewychylaniu się ponad to, co powiedzą umocowani w Brukseli lub Berlinie. Doktryna rabowania, a kogo mamy rabować k...a ? Państwa wyspiarskie na Pacyfiku a może Irak?

 • innowator(2016-02-13 10:57) Odpowiedz 51

  Duży błąd planu Morawieckiego polega na pominięciu tych, którzy są za, a nawet przeciw. Dotyczy to zwłaszcza osób i grup interesu zagrożonych nowymi technologiami. Na przykładzie chociażby informatyzacji (e-puap) można ocenić ich realną siłę a także sposoby dla utrzymania statusqo.

 • amelia(2016-02-12 10:37) Odpowiedz 25

  Czyli to oznacza ze zabiorą pieniądze polakom i władują w prywatne zagraniczne firmy super powtórka z rozrywki

 • koko(2016-02-12 06:41) Odpowiedz 27

  konkrety konkrety gdzie one są ? i oczywiście środki na finansowanie ? - Na pewno premier to wszystko zaprezentuje - bo są przecież środki... Zapewne będzie ogromne tomiszcze z opisami i wykresami, które wyląduje w okrągłym segregatorze jak wszystkie te programy ogłaszane przez rządy.

 • wit(2016-02-13 13:36) Odpowiedz 27

  Jak wizje Pan Morawiecki zastąpi konkretami będzie można się do tego odnieść. Jest o tyle lepszy od Szydło że ta robiąc sobie wiaterek pod nosem mówiła że to teczka pełna gotowych projektów a w rzeczywistości była warta tyle co wachlarz Pawłowicz. Swoją drogą mam nadzieję że zaangażowane środki nie znikną jak znaczna część dochodu Morawieckiego z pracy w banku.

 • StAAbrA(2016-02-13 16:54) Odpowiedz 17

  Każdą budowę zaczyna się od wycięcia krzaków na działce - to są te priorytety . Coś mi się wydaje , że ten facet , któremu miliony płacili - też niekumaty jest ; "Kumulacja kapitału" !!! - zdechnąć można , ze śmiechu .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama