Leasing powszechnie kojarzony jest z rynkiem środków transportu czy maszyn i urządzeń. Tymczasem przedsiębiorcy mogą brać w leasing również nieruchomości. W klasycznym leasingu możliwe jest finansowanie nowych inwestycji, czyli również samego etapu budowy. W takiej sytuacji właścicielem budynku, magazynu czy centrum handlowego staje się firma leasingowa, a klient jako użytkujący dany obiekt spłaca raty leasingowe.

Dotychczas klasyczny leasing nieruchomości ze względu na wysoką wartość przedsięwzięcia zarezerwowany był dla dużych przedsiębiorstw. W ten sposób finansuje się bowiem obiekty o wartości co najmniej 10 mln zł.

Firmy leasingowe powoli obniżają jednak te progi, wychodząc z ofertą również do średnich przedsiębiorstw. Leasing nieruchomości dla tej grupy przedsiębiorstw uruchomił ING Lease. Przedmiotem transakcji mogą być ukończone nieruchomości o wartości powyżej 1 mln zł, przede wszystkim budynki biurowe, hale magazynowe, sklepy, super- i hipermarkety, centra logistyczne, autoryzowane salony samochodowe i hale produkcyjne, razem z prawem własności gruntu lub prawem wieczystego użytkowania gruntu wraz z częściami składowymi.

Z leasingu nieruchomości mogą korzystać średnie przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość o rocznych obrotach powyżej 10 mln zł. Warunkiem jest też, by funkcjonowały na rynku co najmniej dwa lata. Sfinalizowanie takiej umowy możliwe jest w ciągu jednego miesiąca. Podobny produkt, również umożliwiający finansowanie nieruchomości o wartości od 1 mln zł, zaoferował również BRE Leasing.

(bed)