Nowa spółka leasingowa BGŻ Leasing specjalizować się będzie w finansowaniu pojazdów drogowych oraz maszyn i urządzeń. Usługi będzie sprzedawać w ponad 260 placówkach Banku BGŻ i u bankowych doradców klienta.

- Zakładamy, że do końca 2008 roku wartość wyleasingowanych środków trwałych wyniesie 285 mln zł, a w ciągu sześciu lat znajdziemy się w pierwszej piątce firm leasingowych w Polsce - mówi Marek Lozia, prezes BGŻ Leasing.

W Polsce działa ponad 40 firm leasingowych. Po trzech kwartałach 2007 roku firmy te oddały w leasing środki trwałe o wartości 23,6 mld zł, o 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Związek Przedsiębiorstw Leasingowych szacuje, że wartość środków trwałych oddanych w leasing w 2007 roku może przekroczyć 32 mld zł.

Liderem jest Europejski Fundusz Leasingowy (ponad 11 proc. udziałów). Ponad 10 proc. ma Raiffeisen Leasing. Trzeci jest BRE Leasing (ponad 9 proc. udziału w rynku).

W strukturze ruchomości nadal dominuje leasing pojazdów (65 proc. portfela). Udział leasingu maszyn i urządzeń wzrósł w III kwartale z 29 do 31 proc.

MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl