statystyki

Lawina wyłudzeń na CEIDG: Prokuratura umywa ręce, a ministerstwo bezsilne

autor: Jakub Styczyński05.01.2016, 08:51; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:19
Przedsiębiorca, który dokonał zapłaty, ale czuje się oszukany, powinien wezwać nieuczciwą firmę do zwrotu dokonanej opłaty.

Przedsiębiorca, który dokonał zapłaty, ale czuje się oszukany, powinien wezwać nieuczciwą firmę do zwrotu dokonanej opłaty.źródło: ShutterStock

PROBLEM: W ostatnim okresie nasila się proceder wyłudzeń na wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Reklama


Reklama


Wielu przedsiębiorców niedługo po rejestracji firmy w bazie dostaje wezwania do zapłaty za rzekomy wpis do rejestrów o podobnej nazwie. Ministerstwo Rozwoju znów ostrzega: nie należy płacić (wpisy w CEIDG są bezpłatne), za to zgłaszać na policję! Jednak prokuratury umywają ręce i umarzają śledztwa. I to pomimo że często zawiadomienia kieruje samo Ministerstwo Rozwoju. – Być może to właśnie bezczynność organów ścigania jest powodem, że amatorów łatwego zarobku przybywa. Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą tego typu firm, nie muszą jednak czuć się bezsilni.

Rosnący problem

Schemat zazwyczaj jest podobny. Wkrótce po rejestracji firmy w CEIDG przedsiębiorca otrzymuje wezwanie do zapłaty określonej kwoty (z reguły kilkaset złotych) za wpis firmy do rejestru. Na pierwszy rzut oka wezwanie wygląda jak pismo od organu czy instytucji państwowej – zawiera dane przedsiębiorcy, są powołane przepisy ustaw, często pojawia się orzeł w koronie wywołujący skojarzenia z pieczęciami urzędowymi, a nazwa rejestru jest podobna do ewidencji prowadzonej przez ministra rozwoju. W rzeczywistości jednak nadawcą jest firma prywatna, rejestr nie ma nic wspólnego z rządową bazą.

Uwaga! Niektórzy wyłudzacze sugerują przedsiębiorcom, aby skorzystali z opcji polecenia zapłaty, a to powoduje comiesięczne automatyczne pobieranie środków z rachunku bankowego

Jaka jest skala zjawiska? Od czasu gdy działa rejestr CEIDG (czyli od 1 lipca 2011 r.), zidentyfikowano blisko 30 podmiotów prowadzących różnorodne rejestry komercyjne.

Przykładowe wezwania


Pozostało jeszcze 76% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • dziadowizna(2016-01-05 10:16) Odpowiedz 40

    Tak to prawda , potrafi nawet przyjść z sądu wyrok nakazowy do zapłaty .

  • tom(2016-01-05 09:33) Odpowiedz 30

    A nie powinno być tak aby po zarejestrowaniu w ceidg podawać obowiązkowo maila i na tego maila 2 albo 3 razy wysłać informacje, ze nie ma zadnych opłat i prewencyjnie napisać, ze jak przyjdzie jakieś pismo to prosba o weryfikacje itd...

  • alfa...(2016-01-05 17:06) Odpowiedz 30

    można tylko przytoczyć słowa Mariusza Kolonko z MAX TV, że jaki Rząd, taki wymiar sprawiedliwości, jaki wymiar sprawiedliwości, taki kraj, mądry Polak zawsze po szkodzie, czy tak rzeczywiście musi być?, to tylko od nas samych zależy, warto się dwa razy zastanowić, zanim będzie za późno. w internecie oszustwa są nagminne i powinniśmy być tego świadomi, problem jednak w tym, że skoro prokuratura często umywa ręce i sprawy są umarzane, to u kogo mamy szukać pomocy? korupcja i złodziejstwo ma swoje korzenie jeszcze za czasów komuny i jest tak mocno zakorzeniona,Polak zawsze sobie radzi, że jeszcze bardzo długo przyjdzie nam z tym walczyć do puty, do puki sądy nie staną się sądami niezawisłymi i nie podejmą właściwej walki z tym zjawiskiem, jak na razie są nieudolne i czasem bezradne a wszystko za sprawą ekip rządzących, które jak dotąd niewiele z tym robiły, bo same były wkręcone w karuzelę przekrętów i afer, a to mówi samo za siebie, w jakim żyjemy Państwie. dla przykładu mogę przytoczyć taki oto fakt: dwie firmy, o różnej nazwie i i innej lokalizacji w kraju,oferujące tą samą pracę, mają różne NIP-y i Regony a to samo konto bankowe, a to już daje do myślenia, najciekawsze było to, że ani NIP ani Regon tych firm nie potwierdził się w KRS-ie, warto sprawdzić wszędzie a jest to możliwe, zanim podejmiecie decyzję.

  • Jagoda(2016-01-05 20:04) Odpowiedz 10

    No to ja zostałam nabita w butelkę, dobrze że tylko raz, bo przyszły dwa pisma. Drugiego nie opłaciłam bo nie miałam kasy, gdybym miała.... Blondynka.... :(

  • xcv(2016-01-06 12:13) Odpowiedz 10

    A co na to dzielny szeryf Ziobro. Bardzo na niego liczę.

  • SP.(2016-01-07 11:49) Odpowiedz 00

    Właśnie też dostałam takie wezwanie do zapłaty na kwotę 280 zł. Panie Ziobro, podaję nr konta wskazany na blankiecie do zapłaty i proszę go zblokować lub wszcząć postępowanie, aby pieniądze wracały do nieświadomie wpłacających, a nie do kieszeni oszustów. Nr konta: 43 1240 2614 1111 0010 6511 8402.

  • .(2016-01-06 23:12) Odpowiedz 00

    Warto zapytać google :) Na CEIDG jest napisane że bezpłatne. Na wydruku z wpisu jest taki duży znak czerwony znak bez opłat. Ja dostałam tylko jedno zawiadomienie na 200 zł, ale stresu się najadłam bo akurat mnie nie było, wiec sprawę musiałam rozwiązać przez telefon. I powiedziałam stanowcze NIE. Stary dobry wujek google :)

  • Oszukany(2016-01-11 22:25) Odpowiedz 00

    Prosze zwrocic uwage iz wszystkie firmy przysylajace te blankiety w swoich adresach maja adresy wynajetych biur wirtualnych. Najczesciej widze al. Jerozolimskie, Marszalkowska... Skala tych komercyjnych rejestrow jest spora. I zauwazcie ze wszelkie odniesienia do ustaw i kodeksow jakie macie na ich pismach w gruncie rzeczy ich chronia. Dlaczego, dlatego ze odpowiednio te odniesienia swiadcza o 1. tym ze to oferta handlowa lub 2. ze maja pelna mozliwosc otwarcia komercyjnego rejestru... I bodajze dlatego sa bezkarni wobec policji. A bazuja na naszej niewiedzy... Mam nadzieje ze im wiecej osob o tym pisze, tym mniej tych naciagaczy bedzie gora.

  • pierwsze 140,drugie 200 itd(2016-04-22 23:41) Odpowiedz 00

    do przedsiębiorców jak można odpowiadać na pisma z pieczątką np.starszy referent lub inny ktoś kto nie podaje żadnych danych jak ktoś wysyła np. faktóre to zawsze jest podane imię i nazwisko itd. takie pismo nie nadaje się nawet do czytania a co dopiero do płacenia

  • hanka(2016-08-09 12:46) Odpowiedz 00

    Dzisiaj dostalam do zaplacenia 200 zl z firmy al. jerozolimskie 81 , to juz kolejna firma, tamta byla z al. Solidarnosci, wiem, ze wpisy sa bezplatne o tym informuje MF- ludzie zakladacie firmy a nie znacie przepisow a potem lament, ze dalem sie nabrac, . Szkoda, ze minister Zbyszek tym sie nie zajmie, to przeciez zlodzieje I oszusci

    Pokaż odpowiedzi (1)