statystyki

Lawina wyłudzeń na CEIDG: Prokuratura umywa ręce, a ministerstwo bezsilne

autor: Jakub Styczyński05.01.2016, 08:51; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:19
Przedsiębiorca, który dokonał zapłaty, ale czuje się oszukany, powinien wezwać nieuczciwą firmę do zwrotu dokonanej opłaty.

Przedsiębiorca, który dokonał zapłaty, ale czuje się oszukany, powinien wezwać nieuczciwą firmę do zwrotu dokonanej opłaty.źródło: ShutterStock

PROBLEM: W ostatnim okresie nasila się proceder wyłudzeń na wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Reklama


Reklama


Wielu przedsiębiorców niedługo po rejestracji firmy w bazie dostaje wezwania do zapłaty za rzekomy wpis do rejestrów o podobnej nazwie. Ministerstwo Rozwoju znów ostrzega: nie należy płacić (wpisy w CEIDG są bezpłatne), za to zgłaszać na policję! Jednak prokuratury umywają ręce i umarzają śledztwa. I to pomimo że często zawiadomienia kieruje samo Ministerstwo Rozwoju. – Być może to właśnie bezczynność organów ścigania jest powodem, że amatorów łatwego zarobku przybywa. Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą tego typu firm, nie muszą jednak czuć się bezsilni.

Rosnący problem

Schemat zazwyczaj jest podobny. Wkrótce po rejestracji firmy w CEIDG przedsiębiorca otrzymuje wezwanie do zapłaty określonej kwoty (z reguły kilkaset złotych) za wpis firmy do rejestru. Na pierwszy rzut oka wezwanie wygląda jak pismo od organu czy instytucji państwowej – zawiera dane przedsiębiorcy, są powołane przepisy ustaw, często pojawia się orzeł w koronie wywołujący skojarzenia z pieczęciami urzędowymi, a nazwa rejestru jest podobna do ewidencji prowadzonej przez ministra rozwoju. W rzeczywistości jednak nadawcą jest firma prywatna, rejestr nie ma nic wspólnego z rządową bazą.

Uwaga! Niektórzy wyłudzacze sugerują przedsiębiorcom, aby skorzystali z opcji polecenia zapłaty, a to powoduje comiesięczne automatyczne pobieranie środków z rachunku bankowego

Jaka jest skala zjawiska? Od czasu gdy działa rejestr CEIDG (czyli od 1 lipca 2011 r.), zidentyfikowano blisko 30 podmiotów prowadzących różnorodne rejestry komercyjne.

Przykładowe wezwania


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Komentarze (34)

  • alfa...(2016-01-05 17:06) Zgłoś naruszenie 61

    można tylko przytoczyć słowa Mariusza Kolonko z MAX TV, że jaki Rząd, taki wymiar sprawiedliwości, jaki wymiar sprawiedliwości, taki kraj, mądry Polak zawsze po szkodzie, czy tak rzeczywiście musi być?, to tylko od nas samych zależy, warto się dwa razy zastanowić, zanim będzie za późno. w internecie oszustwa są nagminne i powinniśmy być tego świadomi, problem jednak w tym, że skoro prokuratura często umywa ręce i sprawy są umarzane, to u kogo mamy szukać pomocy? korupcja i złodziejstwo ma swoje korzenie jeszcze za czasów komuny i jest tak mocno zakorzeniona,Polak zawsze sobie radzi, że jeszcze bardzo długo przyjdzie nam z tym walczyć do puty, do puki sądy nie staną się sądami niezawisłymi i nie podejmą właściwej walki z tym zjawiskiem, jak na razie są nieudolne i czasem bezradne a wszystko za sprawą ekip rządzących, które jak dotąd niewiele z tym robiły, bo same były wkręcone w karuzelę przekrętów i afer, a to mówi samo za siebie, w jakim żyjemy Państwie. dla przykładu mogę przytoczyć taki oto fakt: dwie firmy, o różnej nazwie i i innej lokalizacji w kraju,oferujące tą samą pracę, mają różne NIP-y i Regony a to samo konto bankowe, a to już daje do myślenia, najciekawsze było to, że ani NIP ani Regon tych firm nie potwierdził się w KRS-ie, warto sprawdzić wszędzie a jest to możliwe, zanim podejmiecie decyzję.

    Odpowiedz
  • dziadowizna(2016-01-05 10:16) Zgłoś naruszenie 40

    Tak to prawda , potrafi nawet przyjść z sądu wyrok nakazowy do zapłaty .

    Odpowiedz
  • tom(2016-01-05 09:33) Zgłoś naruszenie 30

    A nie powinno być tak aby po zarejestrowaniu w ceidg podawać obowiązkowo maila i na tego maila 2 albo 3 razy wysłać informacje, ze nie ma zadnych opłat i prewencyjnie napisać, ze jak przyjdzie jakieś pismo to prosba o weryfikacje itd...

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2016-10-02 09:02) Zgłoś naruszenie 21

    Witam,niedawno założyłem firmę i od razu z górnej półki.Trzy wezwania do zapłaty na prawie 800 zł.Co się dzieje z tym krajem?Naciągacze są legalni!A gdzie jest prawo i pseudosprawiedliwość o której tak dużo się mówi w tym naszym kaczogrodzie?A może to jakaś kooperacja ziobroteam?Jak to rozumieć?Brzozę znalezli a oszustów nie umieją?A podatki rosną.Pozdrawiam.WPISY SĄ BEZPŁATNE NIE DAJCIE SIĘ NACIĄGNĄĆ!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jagoda(2016-01-05 20:04) Zgłoś naruszenie 20

    No to ja zostałam nabita w butelkę, dobrze że tylko raz, bo przyszły dwa pisma. Drugiego nie opłaciłam bo nie miałam kasy, gdybym miała.... Blondynka.... :(

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • robert(2016-10-03 11:05) Zgłoś naruszenie 20

    Ja też jestem " szczęśliwym " posiadaczem wezwania do zapłaty za tę bzdurną opłatę - właśnie wyciągnąłem ze skrzynki. Gdzie nasz minister , może jemu takie pismo trzeba wysłać aby dotarło do niego jaki to pod nosem robiony jest proceder??

    Odpowiedz
  • xcv(2016-01-06 12:13) Zgłoś naruszenie 20

    A co na to dzielny szeryf Ziobro. Bardzo na niego liczę.

    Odpowiedz
  • Sebastian(2016-11-02 21:03) Zgłoś naruszenie 20

    dostałem też dzisiaj idę jutro na komisariat policji

    Odpowiedz
  • Przed(2016-09-30 21:04) Zgłoś naruszenie 20

    Dziś przyszło do mnie, a firmę mam od ponad 6 lat

    Odpowiedz
  • dario(2017-01-02 12:29) Zgłoś naruszenie 10

    dzis na 295 dostalem i jedno mnie dziwi ze jeszcze gosc nie siedzi a jak ja zusu lub us nie oplace albo sie walne na grosze przy wplacie to mnie wsadza za to widocznie ktos z gory ma na tym lape piekny kraj gdzie to prawo i sprawiedliwosc sie pytam

    Odpowiedz
  • .(2016-01-06 23:12) Zgłoś naruszenie 10

    Warto zapytać google :) Na CEIDG jest napisane że bezpłatne. Na wydruku z wpisu jest taki duży znak czerwony znak bez opłat. Ja dostałam tylko jedno zawiadomienie na 200 zł, ale stresu się najadłam bo akurat mnie nie było, wiec sprawę musiałam rozwiązać przez telefon. I powiedziałam stanowcze NIE. Stary dobry wujek google :)

    Odpowiedz
  • Sylwia(2016-09-30 23:52) Zgłoś naruszenie 10

    Dostałam dzisiaj 200 zł do zapłacenia z firmy al.jerozolimskie 81 na konto 40109014500000000133292764 Pismo z podpisem ,stanowiskiem i mgr...

    Odpowiedz
  • ...(2017-01-10 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    Naciąganie na pieniądze w artykule o oszustwie. Kolejny poziom ...

    Odpowiedz
  • Edward(2016-12-27 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Dziś otrzymałem pocztą pismo wraz z formularzem do zapłacenie 200 zł. na konto CEODG W-wa ul. Erazma Ciołka (sic!) 12 za dokonanie przeniesienia z rejestru gminnego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej( jednostki organizacyjnej w CEODG). Sprytni złodzieje!!. Ludzie czytajcie uwaznie co przesyłają do Was pocztą. Nie dziwię się że organy ścigania nie mają dowodów na próbę dokonania oszustwa. Właściwy skrót i nazwa centralnego rejestru to (CEIDG) Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

    Odpowiedz
  • ala(2016-12-22 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    o kurcze ja terz dostalam takie pismo do zaplaty na 200zl .zaplacilam, szukalam nr tel do nich i przypadkowo weszlam na wasze wpisy. a to oszustwo ,kochani co z tym zrobic ?????? jak dzialacie w tej sprawie . dostalam to w kilka dni po zalozeniu dzialalnosci jednoosobowej. tak sie dac nabrac ,ale nie wiedzialam hm hm

    Odpowiedz
  • Grazyna B(2017-01-03 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    W przeciągu dwóch miesięcy dostałam dwa takie pisma , jak to możliwe ze oni są bezkarni

    Odpowiedz
  • właściciel firmy (2016-12-05 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Polska krajem oszustów ,a rząd chyba pozwala bo nie ściga tych wyłudzających na wpisy .Każdy bank nie powinien zakładać złodziejskich kont bo bierze udział w procederze. Co robi w tej sprawie minister Ziobro i rząd oraz odpowiednie służby .Czas zacząć uczciwie pracować !

    Odpowiedz
  • Ewa(2016-11-23 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nic z tego nie rozumiem. Przecież prokuratura chyba może sprawdzić kto posługuje się danym kontem. Naprawdę nie ma bata na takich dziadów? Dostałam wczoraj z terminem płatności na dzisiaj (nieprzekraczalnym!), ale na kopercie nie ma daty nadania i list jest zwykły, nie polecony. Treść pisma to bełkot i kończy się stwierdzeniem, że wpis CEODG nie podlega opłacie, a kasę wołają. Już sam fakt powołania się na wniosek (z podaną sygnaturą) budzi wątpliwości skoro wniosku nie składałam, a firmę mam od 5 lat. I jeszcze info, że zadaniem rejestru jest "(...) udostępnianie informacji o podmiotach prowadzących działalność".

    Odpowiedz
  • jhgddg(2016-11-08 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie, trzeba ich zniszczyć.

    Odpowiedz
  • świeża owca do strzyżenia(2016-10-10 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też dostałem takie wezwanie do zapłaty (nr konta do wpłaty to: 75 1090 1450 0000 0001 3329 1358) i tak: [1] Przy rejestracji w CEIDG jest wyraźna i jednoznaczna informacja, że wpis jest bez opłat. [2] Ja zamiast na CEIDG mam wpłacić na CEODG (Centralny Rejestr o Działalności Gospodarczej). Literówka zamierzona, bo nawet logo u mnie splagiatowali. To od razu jest podejrzane. Nie ma czegoś takiego jak CEODG!!!!! [3] Wezwanie do zapłaty powinno przyjść poleconym i to za potwierdzeniem odbioru z odpowiednim terminem zapłaty zgodnym z k.p.a. (min. 7-dniowym), a ja dostałem listem zwykłym i to z terminem 2-dniowym. Zwykłym listem to i od prawdziwego urzędu można wywalić do kosza. Bo kto udowodni że wezwanie otrzymaliśmy? [4] Żadnych danych kontaktowych! Urząd zawsze podaje namiary do siebie. Tak więc, należy podchodzić z odrobiną rozsądku do tematu, a nie pędzić w pospiechu do kompa i przelewać kasę. całość jest szyta grubymi nićmi i trudno się dziwić oszustom. Gdzie kota nie ma (albo jest leniwy i ma pełną michę pod nosem), tam myszy harcują. Prokuratura umywa ręce... bo i kto im im coś może kazać?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz