Finansowo.pl, Monetto.pl i Kokos.pl to trzy serwisy internetowe, przez które internauci pożyczają sobie nawzajem pieniądze.

- Nie ma co ukrywać, iż liczymy na znaczny wzrost zainteresowania serwisem, jeśli banki będą zaostrzać kryteria przyznawania kredytów - przyznaje Łukasz Banach, prezes firmy Pender, właściciela serwis social lending Monetto.pl.

- Kiedy banki będą odmawiać, ludzie będą przychodzić po pieniądze do nas - dodaje Rafał Agnieszczak, właściciel konkurencyjnego serwisu Finansowo.pl.

Za pośrednictwem trzech działających na polskim rynku serwisów internauci pożyczyli już sobie około 6,5 mln zł. W Finansowo.pl, po 30 tygodniach działania, użytkownicy pożyczyli ponad 2 mln zł. W Kokos.pl wartość pożyczek sięga już 2,7 mln, ale w sumie pieniędzy czekających na pożyczkobiorców jest ponad 3,4 mln zł. W Monetto.pl kwota zrealizowanych pożyczek zbliża się do 2 mln zł, a pieniędzy do wzięcia przez chętnych (czyli wystawionych przez pożyczkodawców) jest nawet 4 mln zł.

- Według prognoz pułap kolejnego miliona Finansowo.pl zostanie osiągnięty do końca przyszłego miesiąca. Taka dynamika wzrostu potwierdza, że idea social lending cieszy się w Polsce sporym powodzeniem - dodaje Rafał Agnieszczak.

Globalny kryzys finansowy częściowo odbił się jednak także na social lending. Monetto.pl, które zdecydowało się wprowadzić ubezpieczenia pożyczek (aby zagwarantować ochronę kapitału właścicielom na wypadek niespłacenia pieniędzy), musi na razie poczekać z wprowadzeniem tej usługi. Ubezpieczyciel w ostatniej chwili wstrzymał (na jeden kwartał) podpisanie umowy, w związku globalną sytuacją na rynkach finansowych

- Obawialiśmy się, że to może zniechęcić naszych użytkowników, ale tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatniego miesiąca liczba użytkowników znacznie wzrosła. Gdy ubezpieczenia się pojawią, powinny przyciągnąć więcej nowych osób - uważa Łukasz Banach.

Według naszych informacji Monetto.pl wkrótce zacznie współpracę z największym serwisem społecznościowym w sieci Nasza-klasa.pl, który ma ponad 11 mln użytkowników. Współpraca polegać ma m.in. na nowej funkcji w Naszej-klasie, która będzie umożliwiała pożyczanie w Monetto. Serwis liczy, że dzięki temu liczba jego użytkowników wzrośnie do około 150 tys. Monetto negocjuje też warunki współpracy z dwoma, należącymi do czołówki rynku, portalami internetowymi. W przypadku jednego z nich w grę wchodzi zaangażowanie kapitałowe w Monetto.pl.