statystyki

Kowalczyk: Budżet 2016 domknięty, deficyt sektora nie przekroczy 3 proc. PKB

11.12.2015, 10:00; Aktualizacja: 11.12.2015, 12:25
Minister Henryk Kowalczyk ,

Minister Henryk Kowalczykźródło: Agencja Gazeta

"Kończymy prace nad budżetem na 2016 rok, ten budżet jest już domknięty. Pragnę zapewnić, że nie będzie wzrostu deficytu ponad 3 proc. PKB. Utrzymujemy się w tym limicie, utrzymujemy regułę wydatkową, w drobnej części zmodyfikowaną" - powiedział w piątek w Radiu Wnet Henryk Kowalczyk, minister w KPRM.

Reklama


Reklama


W środę wiceminister finansów Leszek Skiba informował, że deficyt budżetu w 2016 roku będzie "prawie" niezmieniony wobec pierwotnych planów. Poinformował, że we wtorek projekt budżetu wraz z autopoprawką wejdzie pod obrady rządu. Zaznaczył, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z jednorazowym wzrostem deficytu sektora finansów publicznych (3,0-3,2 proc. PKB - PAP), a deficyt ten zostanie ograniczony w roku w 2016 roku poniżej 3 proc.

Przyjęty we wrześniu projekt budżetu zakładał deficyt w wysokości 54,6 mld zł.

Zmieniony projekt ustawy dot. podatku od sklepów w ciągu 2-3 tygodni - Kowalczyk

"Jeśli chodzi o podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, on w tej chwili jest konsultowany. W kampanii wyborczej przygotowaliśmy wersję 2-proc. podatku od obrotów dla sklepów powyżej 250 m kw. powierzchni handlowej. Bardzo wiele zasadnych uwag zgłaszają nam przedsiębiorcy. My tych uwag uważnie słuchamy (...) i na pewno dostosujemy się do tych uwag. Jeszcze 2-3 tygodnie, po dogłębnych konsultacjach ten podatek przedstawimy i na pewno on będzie trochę zmieniony" - powiedział Kowalczyk w Radiu Wnet.

"Postulowane jest przeniesienie ciężaru tego podatku na wielkość obrotów, a mniej na powierzchnię" - dodał.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama