Kredytobiorcy płacą więcej za obsługę kredytów hipotecznych i dlatego dokładniej przyglądają się lokalom dostępnym na rynku. Dlatego stawiają coraz większe żądania wykonawcom.
Wielu kupującym nie wystarczy już mieszkanie w nowym bloku, więc dla nich deweloperzy przygotowują osiedla na terenach parków krajobrazowych.
Jedno z takich osiedli dla wymagających konsumentów powstaje w granicach administracyjnych Łodzi. Kilkadziesiąt domów i apartamentów wybudowanych zostanie na zamkniętym terenie znajdującym się na granicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Takie osiedla jak to w Łodzi mają łączyć w sobie dwie funkcje: mieszkaniową i wypoczynkową. Oprócz własnego M lokatorzy uzyskają możliwość aktywnego wypoczynku bez konieczności weekendowych wypraw za miasto.
Ważne!
Mieszkania i apartamenty położone w pobliżu parków krajobrazowych powstają nie tylko w Łodzi, ale również w Gdańsku i Gdyni, w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i w Krakowie w otulinie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych
Coraz częściej osiedla powstają na terenach atrakcyjnych z punktu widzenia środowiska naturalnego, a jednocześnie położonych w niewielkiej odległości od centrów miast. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich to jeden z atrakcyjniejszych terenów w okolicach Łodzi, gdzie przyroda charakteryzuje się bogactwem oraz różnorodnością fauny i flory. Oprócz walorów przyrodniczych w najbliższym sąsiedztwie niepodważalnym atutem przedsięwzięć jest również dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Wprawdzie tereny chronione wymagają pewnych ograniczeń, ale nie są one na tyle duże, by nie mogły na nich lub w ich sąsiedztwie powstawać osiedla mieszkaniowe. Oprócz walorów przyrodniczych w najbliższym sąsiedztwie niepodważalnym atutem przedsięwzięć jest również dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta. - Aleja Brzozowa to przykład na to, że dbałość o środowisko naturalne nie musi kłócić się z rozwojem infrastruktury miejskiej - wyjaśnia dyrektor Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich Hieronim Andrzejewski.
Ale są też pewne ograniczenia. Podczas budowy inwestor ma obowiązek zastosować rozwiązania, które nie zaszkodzą otaczającej osiedle przyrodzie, a decyzje budowlane muszą być uzgadniane z dyrekcją parku.
- O standardzie naszego projektu świadczy wykorzystanie najwyższej klasy elementów budowlanych: ceramicznych materiałów ściennych i dachowych, drewna na dużej części elewacji oraz drewnianych okien - mówi Wojciech Krasowski, dyrektor Tree Development Group. Chodzi o to, żeby domy współgrały z otoczeniem. Nie ma też mowy o wysokiej zabudowie. Powstają najczęściej jedno- bądź dwukondygnacyjne obiekty i dlatego mimo że na osiedlu może zamieszkać nawet ponad 100 rodzin, to kompleks zachowuje kameralne cechy.
W założeniach wielu parków istnieją zapisy, że należy przestrzegać zasad estetyki i spójności stylistycznej budownictwa z otoczeniem i krajobrazem. Niejednokrotnie zarządzający parkami chcą również, by w budowie stosować elementy charakterystyczne dla danego regionu. Ograniczone jest natomiast budownictwo tzw. wielkogabarytowe, a więc wręcz wykluczono budowę domu bezpośrednio nad rzeką lub na wzgórzu, a nawet w ich sąsiedztwie.
Deweloperzy budują nowe obiekty coraz dalej od centrów miast, ponieważ na obrzeżach ceny gruntów są o wiele niższe niż w centrum, więc wartość metra kwadratowego nowego mieszkania jest niższa.
Jak zapewniają przedstawiciele łódzkiego dewelopera, cena metra kwadratowego nie odbiega znacznie od średniej w całym mieście. Klient powinien liczyć się z większym wydatkiem niż przy zakupie mieszkania na zwykłym osiedlu, ale z drugiej strony budowniczowie apartamentów i domów oferują lepszy standard wykończenia lokali usytuowanych w parku.
ZASADY, JAKICH MUSI PRZESTRZEGAĆ DEWELOPER
Budując w rejonie parku krajobrazowego, trzeba:
• przestrzegać zasad estetyki i spójności stylistycznej z otoczeniem i krajobrazem,
• stosować elementy charakterystyczne dla danego regionu, np. nie wolno stawiać domu góralskiego w centralnej Polsce,
• nie stosować budownictwa wielkogabarytowego,
• nie budować budynków bezpośrednio nad rzeką i na wzgórzu.