Wpadłam na pomysł, by prowadzić bar mleczny. Słyszałam, że można dostać dotację na takie przedsięwzięcie. Ale zupełnie nie wiem, do kogo powinnam zwrócić się w tej sprawie – pisze pani Monika.
Dofinansowanie posiłków sprzedawanych w barach mlecznych jest jedną z form pomocy społecznej budżetu państwa dla osób niezamożnych. O dotację może ubiegać się każdy przedsiębiorca, którego inwestycja spełnia wymogi definicji baru mlecznego, a zatem przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w postaci samoobsługowych, bezalkoholowych, ogólnodostępnych zakładów masowego żywienia, sprzedających całodziennie posiłki mleczno-nabiałowo-jarskie. Nie znaczy to jednak, że w barze mlecznym nie można przyrządzać potraw mięsnych. Można, lecz na zakup ich składników nie można otrzymać dotacji.
Zgodnie z rozporządzeniem dotowany posiłek z baru mlecznego jest przetworzoną i gotową do spożycia potrawą mleczno-nabiałowo-jarską, przyrządzoną wyłącznie z surowców lub wody; musi stanowić odrębną pozycję na paragonie fiskalnym lub fakturze, pozwalającą na jednoznaczne zidentyfikowanie dotowanego posiłku. Posiłek zaś może być spożywany zarówno na miejscu, jak i podany na wynos.
Nie ma już zakazu nieużywania do potraw pieprzu, ani innych przypraw. Obecnie bary mleczne do przyrządzenia potraw – bez obawy przed utratą ministerialnej dotacji – mogą wykorzystać m.in. tymianek, rozmaryn, imbir, majeranek, paprykę, cynamon czy nasiona kolendry. Oprócz przypraw wykaz zawiera ponad dziewięćdziesiąt grup różnych surowców, głównie tanich, umożliwiających przygotowanie niedrogich potraw.
Dofinansowanie do baru wynosi 40 proc. wartości zakupionych surowców (z uwzględnieniem VAT), zużytych do sporządzania posiłków, powiększonej o narzut. Ale uwaga! Przedsiębiorca prowadzący bar mleczny uzyska dotację tylko wtedy, jeżeli stawka stosowanego narzutu na surowce służące do przyrządzenia dotowanych posiłków nie przekracza 56 proc. ich wartości. Na inne, niedotowane produkty ma prawo ustalać dowolny narzut.
Sprawami dotacji zajmuje się administracja skarbowa. Zatem pani Monika najpierw powinna zwrócić się do dyrektora izby skarbowej, właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania albo siedzibę baru, i złożyć wniosek – zgłoszenie zamiaru skorzystania z dotacji. Na przyszły rok trzeba to zrobić do 30 listopada (albo na miesiąc przed rozpoczęciem działalności, jeśli stanie się to w ciągu roku). W treści zgłoszenia przedsiębiorca wskazuje prognozowaną kwotę dotacji, o jaką będzie wnioskował, i sposób jej obliczenia.
Podstawa prawna
Par. 2–10 rozporządzenia ministra finansów z 30 marca 2015 r. w sprawie dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 461).