Kliknij, aby powiększyć

Gazeta Prawna wraz z analitykami Bankier.pl przygotowała przegląd najlepszych produktów bankowych. Wybraliśmy najbardziej atrakcyjne warunki cenowe, jakie oferują banki na rynku.
Konto dla nowoczesnego klienta
Dla zwolenników bankowości internetowej bezkonkurencjną ofertą jest bezpłatny rachunek mBanku. Opłata za przelew do innego banku wynosi w jego przypadku 0,50 zł. Siostrzany MultiBank za obsługę konta pobiera 5 zł, jednak w jego przypadku wszystkie przelewy zlecane przez internet są bezpłatne. Plusem oferty MultiBanku jest możliwość zlecania operacji w placówkach. Atrakcyjne cenowo jest także Konto Nordea za 3 zł miesięcznie. Opłata za przelew przez internet wynosi 0,60 zł. Konkurencją jest ostatnia propozycja Citibanku – rachunek CitiOne Direct. Opłata za konto jest uzależniona od miesięcznych wpływów i wynosi maksymalnie 5,99 zł. Bank nie pobiera żadnych opłat za przelewy przez internet czy kartę płatniczą. Wadą jest natomiast system bankowości internetowej, odstający jakością od konkurencji.
Rachunek dla tradycjonalisty
Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Podstawowym kryterium jest koszt prowadzenia, opłaty za kartę i poszczególne operacje bankowe. Dla osób korzystających z usług bankowych w sposób tradycyjny – w placówce – dobre będą oferty PKO Banku Polskiego, Banku Pocztowego i Getin Banku. W pierwszym przypadku wadą są wysokie koszty przelewów – 4 zł, a zaletą szeroka sieć placówek i bankomatów. Dla porównania przelew w Banku Pocztowym kosztuje 3 zł, a za pośrednictwem konsultanta, przez telefon, jedynie 45 groszy. Getin Bank za prowadzenie konta weźmie 4,50 zł i 3 zł za przelew.
Najtańszy kredyty w koncie
Ważną cechą niektórych wspomnianych wyżej kont są atrakcyjne oferty kredytów odnawialnych. Najkorzystniejsze warunki kredytowe oferują MultiBank i PKO BP, które proponują najniższe oprocentowanie, w wysokości 11,5 proc., oraz Nordea Bank, oferujący kredyt odnawialny droższy o 1 pkt proc. Na ocenę oprócz samych parametrów kredytu wpływają także koszty obsługi rachunku oraz prowizja za udzielenie – 1 proc. w MultiBanku i Nordea Banku, a w PKO BP tylko 0,5 proc. Atrakcyjny kredyt z malejącym oprocentowaniem ma mBank, ale oprocentowanie podstawowe jest wyższe niż u wymienionych konkurentów i wynosi 12,85 proc. W tym przypadku jednak klient nie ponosi opłaty za prowadzenie konta.
Karty najniżej oprocentowane
Chociaż powszechnie wiadomo, że karta kredytowa jest najdroższym sposobem zaciągania kredytu, to są wyjątki od tej reguły. Osoby, które nie są pewne, czy uda im się spłacić kredyt w terminie, powinny zainteresować się kartami BISE, mBanku, Invest-Banku, a także Eurobanku. Instytucje te oferują stosunkowo niskie oprocentowanie kredytu oraz nie pobierają wysokich opłat za ich wydanie. Karty tych banków mogą zastąpić drogi kredyt w rachunku. Dla osób, które chcą korzystać z darmowego, krótkoterminowego kredytu, dobra będzie karta Dominet Banku (dwumiesięczny okres bezodsetkowy).
Szersza perspektywa
UNIA W każdym kraju nie tylko opłaty są inne, ale także sposób ich naliczania i uzależniania od różnych czynników. Przykładowo w irlandzkim AIB przelew w okienku kosztuje 0,3 euro, a przez internet 0,2 euro. Za kartę kredytową płaci się 40 euro rocznie, a debetową 20 euro, a jeśli się korzysta z internetowych kanałów obsługi konta, bank nie pobierze opłaty za prowadzenie konta. Z kolei podstawowy rachunek w Royal Bank of Scotland kosztuje miesięcznie 6 funtów (ponad 30 zł), a w brytyjskim HSBC samo prowadzenie podstawowego konta jest darmowe. W niektórych bankach pobiera się opłaty kwartalne.
Najlepsze lokaty terminowe
Osoby dysponujące nadwyżką finansową i preferujące tradycyjne metody inwestowania mają do wyboru lokaty terminowe i rachunki oszczędnościowe. Najwyżej oprocentowane lokaty dla kwoty 20 tys. zł, zakładane na okres 1 roku, oferują Getin Bank i Dominet Bank – 4,5 proc. Niewiele mniejszą stawkę – 4,4 proc. – proponują Eurobank i AIG Bank Polska. 4 proc. zarobią na lokacie osoby, które zdeponują swoje oszczędności w Raiffeisen Banku. Alternatywą dla depozytu terminowego jest rachunek oszczędnościowy. Spopularyzowany przez ING BSK produkt ten znajduje się obecnie w ofercie większości banków. Z rachunku oszczędnościowego można wycofać część ulokowanych środków w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Wadą jest to, że pieniądze bez prowizji można zazwyczaj wypłacać raz w miesiącu. Najwyżej oprocentowane jest Konto Samooszczędzające prowadzone przez Polbank EFG. Instytucja ta oferuje 4,50 proc. Przy niższych kwotach warto zainteresować się kontem eMAX Plus w mBanku, gdzie niezależnie od kwoty bank oferuje oprocentowanie w wysokości 3,60 proc.
Kredyty gotówkowe
Dla osoby decydującej się na kredyt gotówkowy największe znaczenie ma cena i szybkość jego uzyskania. Niestety dość często za szybko uzyskany kredyt trzeba potem płacić wysokie odsetki. Zazwyczaj sprawdzony klient może liczyć na uproszczone procedury przy przyznawaniu kredytu i obniżone oprocentowanie. Na tanią pożyczkę klient może liczyć na przykład w Kredyt Banku. Całkowity koszt zaciągniętego kredytu w wysokości 5 tys. zł na dwa lata wyniesie go niecałe 560 zł. Za taką samą pożyczkę zapłaci w ING Banku Śląskim około 815 zł i kilka złotych więcej w MultiBanku. W większości instytucji będzie musiał jednak oddać ponad 1 tys. zł. Ciekawą alternatywą może być oferta niektórych SKOK-ów, aczkolwiek należy pamiętać, że chcąc zaciągnąć w nich kredyt, należy wnieść opłatę członkowską, średnio około 100 zł.
Najtańsze kredyty mieszkaniowe
O ile wybór najlepszego konta czy lokaty jest dość prosty, to znacznie trudniejszą sztuką jest odnalezienie najlepszego kredytu mieszkaniowego. Jednoznaczne jego wskazanie jest niemożliwe. Wszystko zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta przez bank. A na nią wpływ ma nie tylko wysokość zarobków, ale także liczba osób w rodzinie, zabezpieczenia, miesięczne koszty utrzymania i inne. Przy decyzji o wyborze najlepszego kredytu na pierwszy rzut oka najważniejszym parametrem określającym jego atrakcyjność jest oprocentowanie. Pod uwagę należy jednak brać także dodatkowe opłaty i prowizje, a także czynniki, na które zazwyczaj nie zwraca się na początku uwagi – prowizję za przewalutowanie, wcześniejszą spłatę czy koszt obowiązkowego ubezpieczenia na życie. Nie mniej ważny jest również czas, w którym bank udzieli nam kredytu, jego maksymalna wysokość, akceptacja nietypowych źródeł dochodu itd. Naszym zdaniem najlepsze oferty kredytów we frankach oferują mBank, Millennium i Polbank. Bardzo ciekawą ofertę ma również na przykład GE Money Bank. W przypadku kredytów złotowych warto bliżej zapoznać się z ofertą Millennium, mBanku czy Fortis Banku. Konkurencyjną ofertę ma również ING BSK i Bank BPH.