Już w pierwszym dniu urzędowania nowego prezesa NBP Sławomira Skrzypka pojawiły się informacje na temat możliwych zmian w organach banku centralnego. Cezary Mech może zastąpić Wojciecha Kwaśniaka na stanowisku szefa Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego, a do zarządu mogą trafić Romuald Poliński, rekomendowany przez Samoobronę, i Andrzej Kaźmierczak, wyznaczony przez LPR, wynika z informacji GP. Cezary Mech jest wiceszefem Kancelarii Sejmu, a wcześniej był wiceministrem finansów. – Cezary Mech jest rozważany jako następca Wojciecha Kwaśniaka – mówi GP rozmówca z kręgów rządowych. Cezary Mech w rozmowie z GP nie zaprzeczył takiej możliwości. – To by wymagało doprecyzowania zadań w późniejszym okresie i jest uzależnione od pana prezesa Sławomira Skrzypka. Jeszcze nie rozmawiałem na te tematy z panem prezesem – mówi Cezary Mech. – Gdyby pojawiła się konkretna propozycja, to wymagałaby rozmowy, zastanowienia się – dodaje. Analitycy uważają, że z punktu widzenia klientów banków zmiany kadrowe w NBP nie muszą oznaczać pogorszenia warunków usług finansowych. Dla banków może to być zaś jakościowa zmiana. – Dla klientów może to oznaczać, że za wszelką cenę nadzór będzie dążył do obniżenia opłat czy prowizji. Presja na tę kwestię może się zwiększyć. Dla banków i inwestorów to jednak spore ryzyko. Znając przebieg kariery Cezarego Mecha, spodziewam się, że nastąpi zwiększenie restrykcyjności nadzoru – uważa Dariusz Górski, szef działu analiz w Deutsche Bank Securities.
Kandydat z przeszłością
Wymiana kadr w tak newralgicznej instytucji, jaką jest bank centralny, a tym bardziej nadzór bankowy, może mieć duży wpływ na finanse Polaków. Władza nad system bankowym, jaką ma Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego, jest ogromna. Kandydat, wymieniany przez źródła rządowe, dał się poznać jako osoba o niekompromisowym charakterze.
JAK WAŻNĄ INSTYTUCJĄ JEST NADZÓR BANKOWY
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP
Więcej na ten temat

Reklama