Od JAROMIRA NETZLA, prezesa PZU – największego polskiego ubezpieczyciela, będzie zależało, czy w tym roku zapłacimy wyższe OC za ubezpieczenie samochodu. Jeśli PZU, lider na tym rynku, podwyższy swoje stawki, zrobią to też inni konkurenci z branży. Wprowadzenie w życie pomysłu ministra Religi o obciążeniu polis OC 12-proc. opłatą na NFZ może doprowadzić do podwyżek cen. To o tyle istotne, że każdy z ponad 12 mln kierowców musi mieć taką polisę. Na szczęście konkurencja między towarzystwami sprawia, że niektórzy kierowcy kupując w tym roku polisę mogą nawet zapłacić mniej niż rok wcześniej. Towarzystwa szczegółowo analizują portfele klientów i wyławiają grupy, które powodują mało wypadków. Efekt? Kolejne zniżki. W ramach promocji trwającej do końca marca Uniqa daje 15 proc. zniżek w OC i 20 proc. w AC mieszkańcom wsi i miast do 50 tys. mieszkańców. To dodatkowy bonus do zwykle i tak niższych składek.
Zniżki za pochodzenie
– Zniżki uwzględniają relatywnie bezpieczne – w porównaniu z terenami wielkomiejskimi – warunki ruchu drogowego – mówi Jarosław Parkot, prezes zarządu Uniqa. Druga akcja promocyjna przewiduje 15 proc. zniżki za OC i AC dla tych, którzy kupią lub kupili ubezpieczenie rolne. W Compensie takie osoby mogą liczyć na 5 proc. zniżki.
Ważny profil klienta
Ale towarzystwa szukają dobrych klientów, również w innych segmentach. Na przykład Link4 i Compensa oszacowały, że kobiety powodują mniej wypadków, więc pierwsza firma daje im 7 proc. zniżki, a druga 5 proc. Okazuje się też, że ostrożniej jeżdżą też rodzice dzieci. – Dajemy 5 proc. zniżki na pakiet AC, OC, NNW i assistance, jeśli współmałżonkowie ukończyli 30 lat, mają dziecko w wieku 0-12 lat i jeżdżą samochodem nie starszym niż 5 lat – informuje Patryk Gołasa, z biura ubezpieczeń indywidualnych i samochodowych Warty. W PZU jest nieco inaczej, bo taryfa przewiduje 3-proc. zniżkę, ale tylko za AC, przy czym dziecko może mieć do 16 lat.
Zniżka jak magnes
Zniżki można też uzyskać przenosząc się z towarzystwa to towarzystwa. Na przykład przychodząc do PTU, można liczyć na 15 proc. zniżek za OC i AC. To jednak oferta dla osób powyżej 25 roku życia, które miały w ostatnim roku nie więcej niż jedną stłuczkę. W Warcie na 20 proc. zniżki mogą liczyć nowi klienci jeżdżący daewoo, fordem, oplem,fiatem, skodą i toyotą. Premiowanie posiadaczy tych marek to nie tylko efekt statystyk pokazujących, że ich posiadacze powodują mniej szkód, ale też niższych kosztów napraw. Firmy coraz bardziej szanują kierowców, którzy powodują mało szkód, bez względu na to, gdzie mieszkają. – Kierowcy, którzy dziesięć i więcej lat jeżdżą bez wypadku, po szkodzie nie tracą zniżek – mówi Katarzyna Dudzin, rzecznik Ergo Hestii.
ZE STRONY PRAWA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP
Więcej na ten temat

Reklama